Zemiaky s hubami sú vynikajúce, najmä spolu na jednom tanieri. Dnes sme sa nechali inšipirovať slávnymi krémovými zapekanými zemiakmi „dauphinois“ a doplnili sme ich jemnými šampiňónmi. A urobili sme dobre. Je to výborné jesenné jedlo, ktoré vám prežiari deň. Na zapekané zemiaky potrebujeme len pár ingrediencií, základom sú dobré zemiaky a huby. K jemným šampiňónom môžete bez váhania pridať aj za hrsť čerstvých lesných húb, jedlo bude ešte lepšie a voňavejšie. Gratinované zemiaky, sú vhodné ako príloha, ale obstoja aj ako samostatné jedlo, napr. s kúskom chleba a kyslou uhorkou.

Jesenné zapekané zemiaky

Postup
  1. Zemiaky ošúpeme, a nakrájame na tenké plátky. Vložíme ich do hrnca, pridáme na plátky nakrájaný cesnak, bobkový list, osolíme a okoreníme. Zalejeme mliekom a smotanou a dáme variť. Po zovretí stiahneme plameň a necháme variť – staci povarit 5 minut. Dopecu sa v rure. Občas premiešame.
  2. Rúru zohrejeme na 200 °C.
  3. Medzitým si vo väčšej panvici rozpustíme 1 lyžicu masla a 1 lyžicu olivového oleja. Šampiňóny očistíme a nakrájame na tenké plátky. Ak máme čerstvé lesné huby, tiež ich nakrájame na tenké plátky. Huby opečieme do zlata spolu s lístkami z čerstvého tymiánu.
  4. Pridáme ich k zemiakom a premiešame. Odstavíme z plameňa. Zapekaciu misku vymažeme zvyšným maslom a vylejeme zemiakovo-hubovú zmes. Rovnomerne rozprestrieme a dáme piecť do horúcej rúry približne na 30 minút. Potom teplotu zvýšime na 220 °C a dopečieme do zlata.   Podávame horúce alebo teplé.
  5. Zapekaciu nádobu použite radšej hlbšiu, ak by bola naplnená až po okraj, horúce mlieko by počas pečenia vybublalo a pripálilo sa na dne rúry.