Brokolica je vynikajúca v rôznych zapekaných jedlách. Stačí jú chvíľu povariť a potom zapiecť podľa želania. V tomto recepte si brokolicu určite zamilujete. Zapekaná brokolica so syrom s chrumkavou kôrkou je jednoducho neodolateľná. Vychutnajte si brokolicu ako ľahký  obed v bistro štýle s pestrým zeleninovým šalátom. S jemnou zemiakovou kašou a poľníčkovým šalátom  to bude zas sýta večera. 

Zapekaná brokolica – jedlo, ktoré môžete jesť celý deň

 

Postup
  1. Brokolicu rozoberieme na menšie ružičky, stonku ošúpeme a tiež nakrájame na kúsky. Všetko spolu povaríme 5 minút. Scedíme a  necháme schladnúť.
  2. Medzitým si zohrejeme rúru na 170 °C, oddelíme žĺtky od bielkov. Nastrúhame syr a zapekaciu nádobu vymastíme maslom a vysypeme strúhankou.
  3. Brokolicu nasekáme na drobnejšie kúsky, dáme do väčšej misky. Pridáme strúhaný syr, žĺtky, pretlačený cesnak, hrsť strúhanky , sódu, soľ a mleté čierne korenie. Všetko spolu dobre premiešame. Z bielkov vyšľaháme  tuhý sneh, ktorý na záver opatrne stierkou zamiešame do brokolicovej zmesi.
  4. Zmes rozotrieme do pripravenej zapekacej nádoby a povrch dobre zarovnáme.  Navrch poukladáme plátky masla a posypeme ešte strúhankou.
  5. Zapekáme  približne 45 minút do zlata.  Necháme chvíľu vychladnúť a podávame.
  6. Nákyp chutí výborne teplý aj za studena.  Je ideálny do práce ako obed do krabičky.  Pripravte si k nemu napr. zemiakové pyré a jednoduchý zeleninový šalát.
  7. Tip 1:  Ak ste milovníkom sýtejších jedál a mäsa, k základnému nákypu môžete ešte pridať na kocky nakrájané údené mäso, alebo kúsky opečenej šunky.
  8. Tip 2: Stopky z brokolice veľa ľudí pokladá za odpad. Vy ju rozhodne nevyhadzujte, dobre ju ošúpte a keď ju ochutnáte, zistíte že za surova pripomína mladý kaleráb.  Stonku nasekajte a tiež použite do nákypu.