Cisársky trhanec je dezert, na ktorom si pochutnávali na cisárskom dvore Franza Jozefa I. a je dokonca zapísaný v „Zbierke receptov“ arcivojvodkyne Sofie. Dodnes ho v Rakúsku nájdete takmer na každom jedálnom lístku a v kaviarniach ho môžete nájsť v ponuke aj popri takých špecialitách, akou je Sacherova torta.

Jemný Cisársky trhanec

Koluje viacero historiek o vzniku tohto dezertu a ťažko povedať, ktorá je pravdivá. Podľa jednej trhanec ponúkla cisárovi poddaná, keď k nej nečakane zavítal. Narýchlo pripravila jedlo z bežne dostupných potravín a na dvore ho vraj len vylepšili hrozienkami a koreninami. Ďalšia historka hovorí o nepodarených tučných palacinkách, ktoré šľachte nesmeli servírovať, a tak si z nich v kuchyni urobili takéto jedlo. Nuž nech to bolo akokoľvek, trhanec je naozaj jednoduché a chutné jedlo a ak ste ho doteraz neochutnali, je načase to napraviť.

Postup
  1. Slivky umyjeme, prekrojíme a odtránime kôstky. V panvici rozpustíme kryštálový cukor na svetlý caramel.
  2. Škrob zmiešame s muštom a vínom, dobre premiešame a pridáme na panvicu ku karamelu.
  3. Pridáme klinčeky a škoricu a krátko povaríme. Pridáme slivky a varíme asi 5 minút. Dochutíme citrónovou šťavou. Vyberieme klinčeky a necháme vychladnúť.
  4. Múku zmiešame s práškom do pečiva, mliekom, soľou a troškou cukru.
  5. Vajíčka rozdelíme na bielka a žĺtka. Z bielok a trošky soli vyšľaháme sneh. Žĺtka rozšľaháme s vanilkovým cukrom.
  6. K múčnej zmesi pridáme vyšľahané žĺtka a potom opatrne primiešame sneh. Cesto rozdelíme na polovice a pečieme na panvici na tiež rozdelenom masle do zlatista z jednej aj druhej strany. Ak má panvica pokrievku, použijeme ju.
  7. Nakoniec trhanec roztrháme na menšie kúsky plochou drevenou vareškou. Preložíme na tanier, posypeme práškovým cukrom a podávame s restovanými slivkami.