Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť

Vianočné upratovanie – hlavne byť v kľude

Svetlana Mravcová | 259 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
vianočné upratovanie
Ingrediencie

Vždy sa 24.12 zamyslím nad tým, čo všetko som v domácnosti mala urobiť, alebo stihnúť ešte pred Štedrým večerom. Každý rok si v hlave tvorím plán, ako to budúci rok urobím, aby naša domácnosť bola pred sviatkami zorganizovaná, uprataná, vyzdobená, proste tip-top. Máte to aj vy tak každý rok?

Tento rok som si na to spomenula v dostatočnom predstihu, a tak som pre seba aj pre vás vytvorila zoznam niekoľkých bodov a extra tipy navyše, ktoré si môžete v kalendári rozvrhnúť ešte predtým než „prepukne panika“ 🙂 A za tú všetku námahu a prácu si vopred vymyslite aspoň maličké odmeny, ktoré si zaslúžite. Práca vám tak pôjde lepšie od ruky. Neváhajte a zoberte si tiež na pomoc niekoho z rodiny, nemusíte na to byť sama.

Aby nás vianočné upratovanie nezdolalo

Umývanie okien

Začneme s tou najmenej obľúbenou domácou prácou. K vianočnému času určite patria vyzdobené okien, ale nie špinavé okná. Ak ešte nevlastníte stierku na okná, určite si jednu kúpte, práca vám pôjde veľmi rýchlo a od ruky. Za zmienku určite tiež stojí parný čistič okien. Navyše sa môžete držať aj moderných trendov a na umývanie okien použiť napríklad čierny čaj a soľ alebo všade pomáhajúci ocot. A ak zvyknete čakať kým záclony uschnú na sušiaku, nemusíte. Zaveste ich mokré rovno z práčky. Nielenže prevoňajú celú izbu, ale zároveň sa krásne narovnajú.

vianočné upratovanie

Tepovanie kobercov

Ak nevlastníte tepovací vysávač, určite neváhajte a použite internet na vyhľadanie najbližšej tepovacej spoločnosti. Alebo si tepovací vysávač za podstatne nižšiu sumu môžete zapožičať. Farbu kobercov oživíte roztokom vody s octom, alebo ho hodinu pred vysávaním husto posypte soľou.

Kuchyňa

Skontrolujte si zásoby, vyhoďte všetko po dobe spotreby a dokonca aj to, čo ste nepoužili už viac ako rok. Zbavíte sa tak veci, ktoré vám len zavadzajú. Doprajte svojej rúre  wellness, ak je to potrebné rozoberte aj vnútornú stranu rúry. Vystačíte si s octom a sódou.

Kúpeľňa

Vodný kameň na batériách môžete odstrániť octom, alebo polovicou citróna. Ak sú obklady matné, môžeme ich vyčistiť práškom do pečiva, ktorý nasypeme na vlhkú handru a škáry ním potierame. Oživíme tak i zašlú farbu škár.

vianočné upratovanie

Chodba

Menej je niekedy viac, v malých priestoroch, do ktorých má možnosť nahliadnuť každá návšteva to platí obzvlášť. Odložte teda všetky veci, ktoré v zimnom období nepotrebujete. Určite nezabudnite k botníku dať osviežovač vzduchu.

Vianočná výzdoba

Ešte než začnete, preberte sa množstvom niekoľkoročných ozdôb a vyberte len tie obľúbené, zvyšok buď venujte alebo predajte. Urobte si radosť a kúpte pár nových dekorácií.

A na záver – nestresujte sa zbytočne. Vianočné upratovanie je upratovanie ako každé iné, a ak aj sa váš byt počas sviatkov nebude dokonale leskúť, nevadí. Vždy je lepšie mať dobrú náladu ako vyleštený byt a padať od únavy 😉