Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť

Vianočné pečenie a zvyky v Európe

Sisters Bakery Miška Smolová | 149 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
vianočné pečenie
Ingrediencie

Vianočné pečenie bývalo a vlastne aj dodnes je rituálom, do ktorého sa nebojácne púšťajú aj tí, ktorí počas roka od pečenia bočia. Aké by to boli Vianoce bez vône doma pečených medovníkov, bez spoločného času stráveného s deťmi pri vykrajovaní a pečení?

V moderných časoch, kedy v obchodoch dostať kúpiť doslova čokoľvek, sa človeku žiadajú doma vyrobené dobroty. Či už pre seba alebo pre potešenie iných, doma upečené darčeky potešia a ukážu, že vám na obdarovaných veľmi záleží.

Vianočné pečenie v Európe

Poďte s nami na malú kulinársku cestu po Európe, počas ktorej virtuálne ochutnáme vianočné dobroty typické pre niektoré európske krajiny. Možno vás inšpirujú k príprave netradičných jedlých vianočných darčekov.

Nemecko a Rakúsko

vianočné pečenie

V oboch krajinách je varenie a pečenie na Vianoce veľmi podobné. Najmä čo sa pečenia týka, v Nemecku a Rakúsku sa počas Vianoc pripravuje veľa druhov pečiva, ktoré v iných mesiacoch roka na stole neuvidíte. Koncom novembra sa rakúske a nemecké kuchyne premenia na domáce pekárne a cukrárne a začína veľká predvianočná príprava. Koláčiky, pečivo, koláče, torty, ale aj domáce vianočné likéry sa využijú počas decembra už aj na Mikuláša alebo na oslavu adventu.

Tento región sa okrem iného preslávil najmä perníkovou tradíciou, v nemeckému Norimbergu totižto pripisujú prvenstvo v pečení perníkov a medovníkov. V Drážďanoch zas napríklad upiekli prvú vianočnú štólu. Sacherova tortavanilkové rožky sa nám spájajú s Viedňou a linecké koláčiky s rakúskym mestom Linec (Linz).

Francúzsko

vianočné pečenie

V krajine fajnšmekrov a gurmánov má svoje miesto jemné maslové pečivo, paštéty či čokoládové pralinky a bonbóny. V Alsasku sa vianočná kuchyňa podobá nemeckým zvyklostiam a nájdete tu široký výber perníkov. Napriek tomu, že Francúzi si vychutnávajú vianočné pečivo aj kedykoľvek počas roka,  predsa len majú jeden typický dezert, ktorý pripravujú na vianoce, s poetickým názvom Buche de Noel – voľne preložené kmeň vianočného stromu. Je symbolom kusu polena, ktorým sa v časoch minulých rodina zahrievala pri kozube. Podobá sa na našu roládu, je však bohato zdobený čokoládou, aby pripomínal výzorom kmeň stromu.

 

Anglicko

vianočné pečenie

Britské klasiky, ktoré vám budú v Anglicku servírované aj k čaju o piatej, ako napríklad maslové sušienky shortbread, zázvorové keksíky, ovsenné koláčiky sa ponúkajú tradične aj počas Vianoc. Paletu sušienok však dopĺňajú aj slávne anglické marmelády, chuttney, miešané čaje alebo karamelky. Popri tradičnom vianočnom slivkovom pudingu, ktorý sa prácne a dlho varí zo sušených sliviek a potom musí niekoľko týždňov „zrieť“ , sa na vianočnom stole ostrovných Európanov nachádza aj koláče plnené výraznou plnkou z ovocnej pasty, ktoré sú obľúbeným pokrmom pre Santa Clausa a jeho soby.

 

Švédsko

vianočné pečenie

Vo Švédsku je dôležitou súčasťou predvianočnej doby 13. december – kedy u nás ale aj v Škandinávii slávime meno Lucia. Na Luciu oslavujú kráľovnú svetiel, počas večera sv.Lucie nosili devy v bielych šatách a s vencami na hlavách svetlo do tmavých kútov Škandinávie. Na tento deň sa tradične pečie pečivo z kysnutého cesta (podobné našim osím hniezdam), ktoré je dochutené šafránom a podáva sa spolu s Glöggom, nápojom pripomínajúcim naše varené víno. Na samotné Vianoce sa servíruje bohatý výber jedál pozostávajúci z vianočnej šunky, nakladaných sleďov, lososa a iných morských špecialít. Nezabúdajme ani na sladkú ryžovú kašu so schovanými kúskami mandlí, ktoré, vraj, prinášajú nálezcovi šťastie.

 

Taliansko

vianočné pečenie

Taliani za zvyškom Európy nezaostávajú a Vianoce si naplno užívajú. Či už si pochutnávajú na sušienkach s mandľami a mandľovým likérom amaretti alebo na orechových suchárikoch cantuccini, snáď v každej domácnosti v Taliansku nájdete na vianočnom stole Panettone. Je to tradičný kysnutý koláč v tvare našej bábovky, v ktorom je množstvo hrozienok a kandizovaného ovocia a servíruje sa 25.decembra.

Foto: dreamstime.com