Poznáte nápoj Chai Latte? Ak nie, január a február sú určite vhodné mesiace na zoznámenie s touto voňavou horúcou „medicínkou“. Ide o voňavý čaj s koreninami a horúcim mliekom. Jeho najväčším benefitom je, že vás rýchlo a na dlho zahreje a má antibakteriálne účinky. K tomu všetkému skvelo chutí.

Chai Latte je zimný nápoj z čaju a horúceho mlieka prevoňaný exotickým korením

Do tohto nápoja sa dá aj zamilovať. Predstavte si všetky obľúbené zimné chute… silný čierny čaj, škorica, klinčeky, zázvor a horúce mlieko a pod. spolu. V Chai Latte nájdete ešte napríklad kurkumu, vanilku, muškátový oriešok, kardamóm, či dokonca trochu čierneho, bieleho, alebo červeného korenia. Môžete si ho namiešať v jednoduchej verzii iba z čaju, škorice, klinčekov, zázvoru a horúceho mlieka, alebo experimentovať a vytvárať rôzne kombinácie vašich obľúbených zimných korenín a vôní. Tento nápoj môžete nájsť aj pod názvami Massala Chai, Massala Tea, Yogi Chai, alebo Ajurvédsky čaj.

V podstate ide o dôkladne vylúhovaný kvalitný čierny čaj a povarené zimné zahrievacie antibakteriálne korenia. Chai znamená doslova čaj a Massala je znamená zmes korenín. Chai Latte je taký „poeurópštený“ názov tohto indického horúceho nápoja, pretože najčastejšie ho nájdete v ponuke dobrých kaviarní medzi kávičkami a teplými nápojmi.

Po tento vysoko výhrevný zimný zázrak nemusíte len do kaviarne. Experimentovať môžete aj doma. Vtedy máte úplnú kontrolu najmä nad jeho sladkosťou. Obvykle stačí len malá lyžička medu.

Najvhodnejšie čierne čaje na prípravu Chai Latte sú sypaný Assam, Ceylon, alebo naozaj kvalitný English Breakfast.

Ak potrebujete naozaj zohriať a vyhnať z tela príznaky chrípky, či prechladnutia návod na prípravu je jednoduchý. Do malého hrnca dajte na sucho zohriať klinčeky, tyčinku škorice, jednu hviezdičku badiánu, pár guličiek korenia a malý kúsok zázvoru, hneď prilejte cca 1,5 dcl vody a nechajte na slabo vrieť 5 minút. Pridajte čaj a nechajte lúhovať ešte pár minút. Potom prilejte plnotučné mlieko a znovu zohrejte a podávajte tak, že nápoj prelejete cez sitko. Oslaďte lyžičkou medu, prikryte sa dekou a pozrite si dobrý film. Bude vám príjemne teplo a magické zimné korenia urobia tiež svoju prácu a budete sa cítiť lepšie.