Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť

Urob si sám – citrusový čistiaci prostriedok

Svetlana Mravcová | 261 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
urob si sám
Ingrediencie

Ak si radi doprajete vitamíny v podobe citrusových plodov, mám pre vás návod, ako z citrusových šupiek urobiť domáci čistiaci prostriedok bez chémie, ktorý navyše aj krásne vonia. Nebude to vôbec náročné a nebojte sa, nemusíte naraz zjesť kilogram ovocia, šupky môžete pridávať postupne a vo variáciách sa medze nekladú. Použiť môžete napríklad citróny, pomaranče, mandarínky, grepy ale aj pomelo. Ja som okrem pomela použila všetky.

Čo budete potrebovať na základnú verziu:

» veľký uzatvárateľný pohár

» šupky z citrusových plodov

» 1 liter bieleho octu (ja som použila jablkový)

Urob si sám – návod:

1/ Do väčšieho uzatvárateľného pohára dáme citrusové plody a zalejeme octom. Majte na pamäti, že pohár musí byť čistý a nepoškodený. Zabránime tak možnosti vzniku plesne.

2/ Pokiaľ so zbieraním šupiek len začíname, nevadí, budeme ich postupne do pohára pridávať. Dôležité je, aby šupky boli vždy ponorené v dostatočnom množstve octu. Ak teda bude treba, prípadne dolejeme viac octu.

3/ Pohár uzavrieme a necháme stáť na tmavom, chladnejšom mieste po dobu dvoch týždňov. Ja som ho postavila do špajze na zem. Po túto dobu môžeme samozrejme vždy pridávať viac šupiek. Pohár nechávame stáť dva týždne preto, že citrusy obsahujú D-limonén, a ten sa počas doby státia spája s octom.

3/ Po dvoch týždňoch obsah pohára prelejeme cez sito do väčšej nádoby a tekutinou následne naplníme rozprašovač.

Tipy na voňavé obmeny

» Tento skvelý čistiaci prostriedok ale nemusí byť vždy rovnaký, vôňu môžete okoreniť trebárs celou škoricu, vetvičkami rozmarínu alebo levandule.

» Citrónové šupky a vetvičky rozmarínu.

» Šupky z mandarínok a klinčeky, aníz.

» Šupky z pomarančov a škorice.

» Grapefruitové šupky a levanduľové vetvičky.

Obyčajný ocot má vynikajúce čistiace vlastnosti, a pritom nezaťažuje životné prostredie, spomínaný D-limonén funguje ako skvelý odmasťovač a esenciálne oleje sa postarajú o vôňu, ktorá pohltí pach octu. Takto vyrobené čistiace prostriedky môžete používať na čistenie kuchyne i kúpeľne, ale nemali by sa používať na granit, mramor a ďalšie porézne kamenné povrchy. Kyselina by ich mohla zničiť.