Hrnčekový tvarohový koláč – tento koláč je výbornou inšpiráciou, ako spotrebovať zabudnuté ovocie v mrazničke a zároveň si napiecť na víkend niečo chutné a oku lahodiace. Cesto jednoduché, hrnčekové, jednoduchá tvarohová krémová plnka a na záver vrstva z bobuľového ovocia so želatínou. Už len pri predstave na tento jarný zákusok sa človeku slinky zbiehajú.

Hrnčekový tvarohový koláč s ovocným želé

 

Tu nájdete viac výborných tvarohových koláčov 🙂

Postup
  1. Najprv si pripravíme cesto. Vajcia rozšľaháme s cukrom do nadýchanej bledej peny, pridáme olej a vodu, premiešame a napokon prisypeme preosiatu múku s kypriacim práškom a kakaom. Gumenou varechou vymiešame dohladka.
  2. Cesto nalejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme v rozohriatej rúre na 180 stupňoch asi 20-25 minút. Hotový korpus necháme vychladnúť. Po vychladnutí umiestnime okolo korpusu štvorhrannú tortovú formu alebo si ju vyrobíme z alobalu.
  3. Na tvarohovú plnku si v miske mixérom vyšľaháme maslo s cukrom a vanilkovým cukrom do mäkkého krému. Pridáme citrónovú kôru a premiešame. Do vyšľahaného masla postupne pridávame mäkký tvaroh a všľahávame ho.
  4. Na hotový korpus nanesieme tvarohovú vrstvu (vďaka tortovej forme alebo alobalovej zábrane okolo koláča sa jednotlivé vrstvy budú pekne vrstviť a nestekať z koláča). Dáme do chladničky, kým si nepripravíme ovocnú vrstvu.
  5. Na ovocnú vrstvu rozmixujeme ovocie, zmiešame ho s cukrom a krátko povaríme. Odstavíme z ohňa.
  6. Plátky želatíny namočíme asi na 5 minút do studenej vody napučať, potom ich vyžmýkame a pridáme k nim dve lyžice ovocnej zmesi. Rozmiešame, kým sa želatína úplne nerozpustí.
  7. Ovocie so želatínou vlejeme do zvyšku ovocnej zmesi, premiešame a necháme v chlade tuhnúť.
  8. Keď nám ovocná zmes začne hustnúť (cca po 15-20 minútach v chlade), nalejeme ju opatrne na tvarohovú vrstvu a necháme v chladničke až do úplného stuhnutia (ideálne cez noc).
  9. Po stuhnutí ovocnej vrstvy môžeme koláč servírovať ozdobený šľahačkou a lístkom mäty alebo ovocím.