Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť

Trápi vás prechladnutie? Vyskúšajte babské recepty!

Ela Kaslu | 385 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
prechladnutie
Ingrediencie

Prechladnutie a chrípka robí v poslednom čase robí starosti nejednej mame. A nielen deti, ale všetci sme v týchto prechodných obdobiach náchylnejší na ochorenie dýchacích ciest. Prevencia je najlepšia cesta, ale nie vždy sa nám darí zostať fit, najmä ak nás je doma viac, poznáte to, jeden to prinesie a kolotoč  kýchania a kašľania nie a nie zastaviť.

Pri nádche či prechladnutí nie je vždy potrebné okamžite siahať po liekoch či dokonca antibiotikách (tie sú dokonca v boji s vírusmi viacmenej zbytočné a zaťažujú organizmus). Po kvapkách proti kašľu či upchatému nosu sa nám síce uľaví, ale rovnako zaberú aj iné, nemedikamentózne  prostriedky.

Overené domáce recepty na prechladnutie

1/ Zázvorový sirup macerovaný zastudena

prechladnutie

Zázvor – ďumbier je právom označovaný ako liečivý zázrak.  Pripravte si s nami sirup zo zázvoru, pripravovaný za studena, aby sme z neho získali čo najviac pozitívnych účinkov.

Budeme potrebovať (množstvá si upravíme podľa seba):

Postup:

  1. Zázvor očistíme a nakrájame na tenké plátky alebo kúsky. Citróny umyjeme, ošúpeme až na žltú dužinu a nakrájame na plátky.
  2. Do čistej nádoby ukladáme vrstvy zázvoru a citróna, sem tam prihodíme klinčeky a kúsky škorice. Keď je pohár naplnený, zalejeme tekutým medom, uzatvoríme a schováme na 3 dni na tmavé a chladné miesto, napr. do pivnice, garáže alebo komory  (nie do chladničky).
  3. Po troch dňoch scedíme cez sitko do fľaše a užívame napr. do čaju alebo len tak na lyžičku.

2/ Krúpová polievka s materinou dúškou

Táto polievka je vynikajúcim spôsobom ako uľaviť zahlieneným dutinám.

  1. ½ šálky jačmenných krúp prepláchneme vodou a dáme s väčším množstvom vody. Keď sú krúpy takmer mäkké (asi po 30 min.) pridáme na kocky nakrájané 3 zemiaky a ďalej povaríme, kým nie sú zemiaky a krúpy úplne mäkké.
  2. Z lyžice múky a oleja pripravíme zápražku, ktorú nalejeme do polievky. Prevaríme.
  3. Pred koncom varenia pridáme polievky pretlačené 2-3 strúčiky cesnakumaterinu dúšku, osolíme a okoreníme.
  4. Liečivý účinok polievky znásobíme pridaním citrónovej šťavy a podávame s cesnakovými hriankami.

Čajové zmesi proti chrípke a prechladnutiu

Silu byliniek netreba podceňovať.  Pri prvých príznakoch nachladnutia zoberte do ruky herbár a namiešajte si vlastnú bylinkovú liečebnú zmes na akýkoľvek neduh.  Na prechladnutie je dobrý aj horúci bylinkový čaj. Pri pri nádche a boľavých dutinách je skutočne dobrým pomocníkom.

prechladnutie

3/ Bylinkový čaj proti nádche a bolesti v krku

Na 2 litre čaju:

4/ Bylinkový čaj proti kašľu zo sušených byliniek

Bylinky zmiešajte a zalejte vriacou vodou. Zakryté necháme lúhovať 15 minút, precedíme a pijeme horúci.  Môžeme dochutiť  medom a citrónom.