Stridžie dni sú v plnom prúde a podľa toho, čo sa deje na cestách a v obchodoch, to bude asi aj pravda. Stridžie dni však nenabádali k predvianočnému stresu. Naopak! Pomáhali nám zastaviť sa, pripomenúť si tradície, zvyky a užiť si oslavy s priateľmi.

A ak poznáte Katarínu, Ondreja, Barboru, Mikuláša, Luciu či Tomáša, hor sa oslavovať a čarovať! Všetko to vyvrcholí zimným slnovratom 21. decembra. A potom už len v kľude užívajte čaro Vianoc.

Budeme potrebovať

  • aspoň 2 hodiny času
  • štipku odhodlania čarovať
  • štipku zmyslu pre humor
  • štipku chuti tancovať a veseliť sa
  • vetvičky ovocných stromov
  • nejaký starý riad
  • tuhšie cesto na halušky
  • lístočky s menami mužov
  • vyčistené čižmičky
  • metlu

Katarína 2stridžie dni5. november

Hoďte si o zem starý tanier! Minimálne sa Vám v predvianočnom zhone uľaví a možno vraj už potom celý rok nič nerozbijete 🙂  Hlavne sa choďte pobaviť na Katarínsku zábavu.

Vraj, ak je na Katarínu v dome či byte prvým návštevníkom žena, bude sa Vám v domácnosti celý rok dačo rozbíjať. Preto chlapci špásovali a rozbíjali o dvere domov Katiek starý riad.

Ak ste romantickejšie naladaní, prineste si do vázy vetvičku ovocného stromu. Do Vianoc vykvitne a splnia sa Vám priania 🙂

Ondrej 30. november

Predpovede počasia ale i mena budúceho muža či frajera boli na Ondreja v plnom prúde. Sneh od Ondreja dlho leží a až na Gregora (v marci) do potoka beží! Tak si poznačte, ako bolo na Ondreja vonku, nech viete, či máte objednávať jarnú lyžovačku.

A teraz poďme rovno na čarovanie a na mužov:

13 lístkov: 10 s menami mužov, 1 prázdny, 1 s nápisom neznámy a 1 s nápisom udalosti, ktorej sa bojíte.  Zo 100 g múky, 1 vajca a lyžičky vody si pripravíte cesto (niečo medzi haluškovým a rezancovým cestom). Každý lístok doň zabalíte. Ktorá haluška vypláva prvá, predpovedá osud. Tiež sa zvyklo liať do vody olovo. Ak bol počet kúskov rozprsknutého olova párny, do roka budete “v páre”. Ak nie, tak nie 🙂 Dôležité ešte je, že hrniec, varecha, misa, či aspoň múka, museli byť ukradnuté, požičané, alebo aspoň nové.

Barbora 4. december

Mala by Vám nejaká Barborka pozametať! Ale pozor na ne, sú to tiež strigy, tak radšej odložte metly a normálne si povysávajte. V tento deň si už určite začnite navzájom s priateľmi či kolegami vinšovať a piecť.

Mikuláš 6. december

Prichádzajú Mikulášske, ale pozor aj čertovské dary a tiež Mikulášske a čertovské masky a sprievody. Čo robiť na Mikuláša všetci vieme. Vyčistiť čižmičky a do nich “Mrcha deťom korbáče, dobrým orechy a koláče”:-) A znovu veseliť sa a preobliekať do čierneho či bieleho.

stridžie dni

Lucia 13. december

Ľúbostné čary a poriadky v dome! Opäť lístočky s menami, ktoré sa postupne otvárali až do  Vianoc. Ale hlavne sa upratovalo a bielilo a priadlo. “Lucky” v bielych šatkách chodili po domoch a vymetali a bielili. Do 21. decembra je skoro tma. Viac tmy než svetla dáva priestor temným silám. Často sa nimi mysleli práve ženské reči počas páračiek a priadok. Tak sa pred Vianocami milé ženy zabávajme, pečme a “trkotajme”, keď už nás majú mnohí za čarodejnice.

Tomáš 21. december, Slnovrat

V tento deň sa mútilo maslo a odkladala sa masť zo zabíjačiek, pretože vraj mali hojivú silu. Nič sa nesmelo odnášať z domu. To platí i dnes, v tento deň domov už len znášame a znášame. Tak nech Vám zásoby dlho vydržia a nech ste na sviatky dobre pripravení! 21. decembra sa končia Stridžie dni a navracia sa svetlo a žiara 🙂 Aj my Vám prajeme žiarivé a šťastné Vianočné sviatky.

Foto: dreamstime.com