Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť
Ingrediencie

Na cesto:

 • 150 g hladkej múky
 • 125 g masla
 • Štipka soli
 • 4 – 5 lyžíc ľadovej vody

Na náplň:

Vrstva 1

Špenátový veľkonočný quiche

Čas prípravy: 30 min
Čas varenia: 40 min

Ela Kaslu | 385 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Ingrediencie

Na cesto:

 • 150 g hladkej múky
 • 125 g masla
 • Štipka soli
 • 4 – 5 lyžíc ľadovej vody

Na náplň:


Ak aj vám učaroval francúzsky recept na skvelý jarný quiche, vyskúšajte jeho špenátovú verziu. Špenátový quiche sa bude krásne vynímať na vašom veľkonočnom stole.

Špenátový veľkonočný quiche

 1. Múku, soľ a na kocky nakrájané studené maslo premixujeme pár pulzami v kuchynskom robote. (alebo spracujeme ručne do mrveničky)

 2. Pridáme ľadovo studenú vodu a ešte pár pulzami premixujeme. Cesto presypeme na pracovnú plochu a vyformujeme bochník. Zabalíme do fólia a uložíme do chladničky aspoň na pol hodinu.

 3. Rúru zohrejeme na 210 °C.

 4. Odpočinuté cesto vyvaľkáme medzi dvoma papiermi na pečenie do tvaru formy, v ktorej budeme piecť. Veľkosť by mala byť o niečo väčšia ako je forma.

 5. Cestom vyplníme formu, prevísajúce okraje odrežeme. Dno popicháme vidličkou, zaťažíme suchými strukovinami a pečieme „naslepo“ 15 minút. Na posledných 5 minút necháme zapiecť bez záťaže. Vyberieme z rúry, teplotu znížime na 190 °C.

 6. Nadrobno nakrájanú cibuľu orestujeme na oleji do sklovita. Pridáme čerstvý špenát a necháme zavädnúť. Podusíme, kým sa zo špenátu neodparí voda a odstavíme. Ochutíme štipkou soli a korenia.

 7. Vajíčka prešľaháme so 100 ml smotany, smotanovým a strúhaným syrom, ochutíme soľou a korením, ak treba rozriedime zvyšnou smotanou.

 8. Na predpečený korpus rozdelíme špenát, zalejeme syrovou náplňou a vrátime do rúry na približne 25-30 minút dopiecť do zlata.

 9. Koláč necháme trochu vychladnúť a podávame teplý alebo nastudeno.

 10. Tip: Okrem tradičnej krémovej špargľovej polievky, môžete vyskúšať aj francúzsky slaný koláč quiche. Kombinácia chrumkavého krehkého cesta, jemnej náplne a špargle je veľmi chutná. Ak ste fanúšikom quichu, vyskúšajte ho urobiť s použitím celozrnnej špaldovej múky, povedala by som, že je dokonca chutnejší ako s obyčajnou bielou múkou.
 11. Tip: Koláč podávame teplý so zeleninovým šalátom. Výborný je aj za studena.
 12. Tip: Francúzsky quiche však môžete pripraviť aj tak trochu po slovensky. Základom bude opäť krehké cesto a potom tie najlepšie slovenské ingrediencie – bryndza, zemiaky, vajíčko, smotana a cibuľka. Kto má rád slaninku, tak samozrejme si pridá aj tú 🙂