Na jarný stôl určite patrí niečo zelené. Na ten predsviatočný, pred Veľkou nocou, určite patrí špenátová polievka. Prekvapte tento krát rodinu a skúste, ako efektná je špenátová polievka so strateným vajíčkom. Pripraviť stratené vajíčko, alebo „egg benedict“ nie je vôbec náročné. Z obyčajnej špenátovej polievky, tak urobíte zážitok.

Tradičná „špenátová“ s dobrotou navyše

  1. Zemiaky ošúpeme, nakrájame na malé kúsky a ponoríme do studenej vody, aby nezhnedli, kým si pripravíme ostatné suroviny.
  2. Cibuľu ošúpeme a nakrájame najemno.
  3. V hrnci, na miernom ohni, zohrejeme olej a orestujeme na ňom cibuľu. Potom pridáme nakrájané zemiaky a aj tie jemne s cibuľkou opečieme. Potom všetko jednoducho zalejeme vývarom a varíme na miernom ohni v prikrytom hrnci do zmäknutia zemiakov.
  4. Keď budú zemiaky mäkké, pretlačíme do hrnca, cez pretláčač, olúpaný cesnak a pridáme umytý špenát. Zľahka premiešame a vypneme sporák. Ak by sme varili ďalej, prišli by sme o všetky cenné látky špenátu. Pri špenáte je totiž dôležité, aby tepelná príprava prebiehala pokiaľ možno čo v najkratšej dobe.
  5. Ručným mixérom potom polievku starostlivo premixujeme, aby sme docielili hladkú konzistenciu, bez kúskov zemiakov alebo špenátu.
  6. Polievku nakoniec, podľa chuti, zjemníme trochou smotany na šľahanie, soľou a korením.
  7. Na stratené vajcia si privedieme v menšom hrnci vodu k varu.
  8. Medzi tým si do malej mištičky opatrne rozklepneme vajcia. Akonáhle začne voda vrieť, sporák stíšime a nalejeme do vody trochu octu. Potom vodu trochu rozmiešame do kruhu a vajcia v miske necháme opatrne skĺznuť do vody. Pokiaľ takto pripravujeme viac vajec, vždy dbáme na to, aby sme ich do vody vkladali čo najrýchlejšie za sebou a nemuseli tak riešiť rozdielne časy prípravy.
  9. Vajcia by vo vode mali samostatne plávať, teda by sa nemali dotýkať a mali by byť úplne ponorené. Po vložení vajec hrniec prikrýjeme pokrievkou a čakáme 3 až 5 minút. Ak pokrievku odklopíme, ľahko zistíme, či je už bielok dostatočne pevný. Ak stále vyzerá priehľadne a skleneno, tak ešte chvíľu počkáme. Vajcia vyberáme dierkovanou naberačkou.
  10. Tip: Špenátová polievka so strateným vajíčkom sa podáva hneď, aby žĺtky vo vajíčkach boli stále trochu tekuté. Dobrú chuť.