Slaný koláč recept – rybací slaný koláč je jedna z anglických klasík, ktorú si aj vy určite zamilujete. Nie je náročný na prípravu a chutí celej rodine. Ryba v krémovej omáčke s chrumkavou krustou zo zemiakovej kaše je presne to, čo u vás tento týždeň zaručí úspech pri rodinnom stole.

Slaný koláč recept – chrumkavý anglický slaný koláč s rybou

Postup
  1. Najskôr si zohrejeme rúru na 200 stupňov celzia.
  2. Na zemiakovú kašu dáme variť očistené zemiaky. Až budú zemiaky mäkké, vodu zlejeme. Do hrnca k zemiakom pridáme maslo, necháme ho rozpustiť, osolíme a pomalým, striedavým prilievaním mlieka a stláčaním docielime konzistenciu hutnejšej zemiakovej kaše. Podľa chuti ešte dosolíme. Kašu prikryjeme a odložíme stranou.
  3. Vo väčšej panvici si rozohrejeme maslo spolu s múkou a jarnou cibuľkou. Miešame stále, aby sa múka nepripálila, po dobu asi 1-2 minút. Na panvicu potom za stáleho miešania a za pomoci metličky vlejeme mlieko a varíme ďalej, kým omáčka nezhustne. Po zhustnutí môžeme vypnúť šporák a vmiešať kukuricu, hrášok, horčicu, syr (len jednu hrsť), pažítku a konečne rybu (surovú).
  4. Malý pekáčik môžeme pre istotu vymazať trochou masla. Bielu rybaciu omáčku vlejeme na dno a rovnomerne rozprestrieme. Navrch pomocou väčšej lyžice poukladáme kašu, ktorú potom vareškou rovnomerne rozotrieme. Nič nemusí byť dokonalé, o to krajšie to bude vyzerať, keď sa koláč upečie.
  5. Navrch vám prezradím ešte jeden super tip, ktorý som si priviezla z Anglicka. Zmiešame 1 hrsť syra so strúhankou a koláč tým posypeme. Vďaka tomu vznikne navrchu po upečení chrumkavá krusta.
  6. Pečieme vo vyhriatej rúre cca 30 minút, do chrumkava.

Dobrú chuť Vám i celej rodine.