Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť
Ingrediencie

Vrstva 1

Šišky zo zemiakového cesta sladké aj slané

Čas prípravy: 90 min
Čas varenia: 10 min

Sisters Bakery Miška Smolová | 97 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
šišky
Ingrediencie

Šišky zo zemiakového cesta môžete podávať na sladko, ale aj na slano napríklad k polievkam. Ak ste už tieto Fašiangy šiškovali, skúste nový recept s pridaním zemiakov. Postup je tradičný, len trochu inovovaný. Vykúzlite tak hlavné jedlo aj dezert.

Šišky zo zemiakového cesta skvelé hlavné jedlo aj dezert

Postup:

  1. Z teplého mlieka, lyžice cukru a kocky droždia si rozrobíme kvások a necháme ho pri izbovej teplote asi 10-15 minút vykysnúť.
  2. Hladkú múku izbovej teploty preosejeme do veľkej misy, pridáme najemno nastrúhané uvarené zemiaky, 3 žĺtky izbovej teploty, 100 g mäkkého masla (môže byť aj rastlinný tuk alebo bravčová masť). Potom prilejeme pripravený kvások a vymiesime hladké cesto, ktoré sa nelepí.
  3. Cesto prikryjeme utierkou alebo fóliou a necháme ho asi hodinu kysnúť do dvojnásobku objemu. Potom ho zľahka rozvaľkáme na jemne pomúčenej doske a okrúhlou formičkou vykrajujeme šišky. Necháme ich ešte prikryté utierkou 15-20 minút podkysnúť.
  4. Potom do nich pomocou malého pohárika vytvarujeme v strede priehlbinku a vysmážame ich v oleji alebo masti, ktoré by nemali presiahnuť teplotu 160 stupňov.
  5. Vysmažené šišky necháme odkvapkať na papierovom obrúsku a podávame ich ešte teplé k hustej polievke. Výborne sa k ním hodí napríklad kyslá šošovicová polievka.