Rybacie karí je to správne jedlo v akomkoľvek období. Ale obzvlášť v zime nás svojou korenistou chuťou a vôňou zohreje a ryby dodajú minerálne látky a stopové prvky,ako je napríklad jód a selén a vitamíny D, A a B.

Ako si urobiť domácu karí pastu

Karí je v podstate zmes korenia, ktorého zloženie závisí od regiónu, z ktorého pochádza.  Môžete si ho samozrejme kúpiť, ale nie je nad to doma vyrobené, načerstvo rozdrvené. Vyskúšajte, naozaj to nie je nič náročné 🙂 Pripravte si podľa nášho receptu pastu, ktorá sa osvedčila v našom recepte.

Postup
  1. Na panvici na sucho opečieme horčičné a koriandrové semená, asi 4 minúty a miešame, alebo nadhadzujeme na panvici. Potom v mlynčeku alebo mažiari pomelieme semienka spolu so semenami rascovca.
  2. Na strúhahadle postrúhame zázvor. Rajčiny a papriky pokrájame. Spolu pokrájame cibuľku a cesnak.
  3. Na panvici pozpálime olej, pridáme cesnak a cibuľu a opražíme do sklovita, potom pridáme zmes mletých semien, papriky, rajčiny, pretlak, kurkumu a zázvor, karí lístky, štipku muškátového orieška, šťavu z citróna. Pridáme aj asi 2-3 dcl vody a necháme prevrieť za občasného miešania. Karí lístky nevyberáme, dajú sa zjesť.
  4. Do rúry dáme posolené rybu na plechu a upečieme ju z polovice.  Potom rybu naporcujeme na väčšie kúsky a vložíme ich do karí. Varíme asi 2 minúty, to by malo rybe stačiť, aby sa dovarila.
  5. Podávame samostatne alebo s basmati ryžou, posypané peperončínami, posekanou cibuľkou a koriandrovou vňaťou.
  6. Ak použijeme hotový karí prášok, tak po opražení cibule s cesnakom, pridáme korenie, rajčiny, pretlak, zázvor, čili, vodu a šťavu z citróna, kokosové mlieko a po krátkom povarení rybu. Varíme ešte asi 2 minúty, to by malo rybe stačiť, aby sa dovarila. Podávame samostatne alebo s basmati ryžou, posypané peperončínami, posekanou cibuľkou a koriandrovou vňaťou.