Denne pijete tureckú alebo prekvapkávanú kávu? A usadeninu potom vyhadzujete? Škoda … Tieto rady a nápady vám napovedia ako ju využiť v domácnosti, na záhrade a pre krásu. Možno si na to nabudúce spomeniete 🙂

Rady a nápady ako neplytvať

 • Používajte len čistú usadeninu – bez mlieka a cukru

Krása a zdravie

kava 2

 • Kofeínové mydlo namiesto rannej kávy 

Ak nemáte čas na šálku kvalitnej rannej kávy, svoju dennú dávku kofeínu si môžete dopriať aj prostredníctvom rannej sprchy. Pokožka tela dokáže absorbovať kofeín rovnako účinne, vďaka čomu nachádza kávová usadenina uplatnenie aj v tejto oblasti. Alebo si skúste vyrobiť vlastné mydlo s pridaním kávy.

 • Prírodný píling

Zmiešajte usadeninu s kokosovým alebo olivovým olejom a jemne si zmesou premasírujte telo. Zbavíte pokožku odumretých buniek a ostane svieža a žiarivá.

 • Jej účinkom sa potešia aj vaše vlasy

Ak pre dosiahnutie skvelých výsledkov vašich vlasov používate rôzne druhy šampónov či kondicionérov, alebo ak ste už “presedlali” k ekologickejším a najmä šetrnejším prostriedkom, verte, že rovnako účinná a najmä najekologickejšia je práve kávová usadenina. Pred použitím šampóna si ju jednoducho vmasírujte do vlasov, vďaka čomu sa obnoví ich zdravý a najmä prirodzený lesk.

 • Pomáha aj v boji s celulitídou

Na internete sa môžete stretnúť naozaj z množstvom spôsobov, ako bojovať s celulitídou. Ak skombinujete kávovú usadeniu s teplou vodou, nanesiete ju na postihnuté miesto, za pár týždňov by ste mali vidieť pozitívny efekt.

Ekologicky v domácnosti

 • Efektívne pohlcuje pachy

Použitá kávová usadenina dokáže rovnako ako citrón pohltiť pachy vo vašej chladničke či mrazničke. Nasypte usadeninu do topánok a nechajte cez noc pôsobiť – ráno ju jednoducho vysypete.

 • Čistič do každej domácnosti

Na vlhkú handričku naneste kávovú usadeniu a jemne ňou poumývajte povrchy, ktoré sú inak citlivé na poškrabanie. Kávové zrnká nie sú tak drsné, aby dokázali poškodiť akýkoľvek citlivý povrch, napr. vo vašej kuchyni.

Pomocník v záhrade

 • Ochrana rastlín pred škodcami 

Kávovú usadeniu nasypte ku koreňom svojich rastlín, čo ich ochráni pred záhradnými škodcami ako sú mravce a slimáky. Skúste zmiešať usadeniu so sušenými šupkami pomarančov, táto kombinácia by mala ochrániť rastliny pred menšími zvieratami ako sú napr. mačky.

rady a nápady káva

 • Hnojivo pre niektoré rastliny

Ak pestujete azalky, hortenzie, rododendrony, kamélie, ruže či podobné druhy rastlín, kávová usadenina  je pre nich to pravé hnojivo. Kombinácia kávovej usadeniny so suchou trávou či listami je ideálnym hnojivom. Vďaka obsahu dusíka a vďaka kombinácii s draslíkom a horčíkom obsiahnutým v pôde udržuje rastliny zdravé a silné.

 • Namiesto koša do kompostu

Ak nemôžete kávovú usadeninu využiť ihneď, namiesto koša ju dajte do kompostu. Vďaka káve sa váš kompost stane atraktívnym útočiskom pre rôzne druhy červov.

 • Kofeín pre lepšiu úrodu mrkvy 

Ak milujete mrkvu, tak pri sadení semienok do zeme ich nezabudnite zmiešať zo zrnkami suchej kávovej usadeniny, ktorá im dodá viac energie pre rýchlejší rast. Vďaka tomu bude vaša úroda lepšia a rozhodne kvalitnejšia, nakoľko sa vyhnete rôznym druhom chemických postrekov.

Veríme, že tieto rady a nápady čoskoro využijete aj vpraxi, a že vám každodenná káva bude robiť omnoho väčšiu radosť, ako doposiaľ.

Zdroj obr.: dreamstime.com