Pusinkový koláč je letná delikátna záležitosť plná ovocia, lahodnej šľahačky a chrumkavých snehových pusiniek. Pre rýchlu verziu môžeme použiť hotové krehké cesto a kúpiť aj snehové pusinky. Ak máme čas navyše, tu je celý recept.

Pusinkový koláč s ovocím a kvietkami ako ozdoba letnej slávnosti

  1. Z múky, cukru, soli, žĺtka a na kocky pokrájaného studeného masla rýchlo vypracujeme cesto, kým nezačne mať konzistenciu mrveničky. Prilejeme vodu, aby sa cesto spojilo do gule.
  2. Cesto odložíme zabalené vo fólii do chladničky minimálne na pol hodinu.
  3. Rúru rozohrejeme na 200°C.
  4. Vychladené cesto rozvaľkáme na asi 2-3 mm. Vyložíme ním formu, okraje popritláčame a zvyšky odrežeme. Pečieme 15 minút naslepo, potom odstránime papier so záťažou a dopekáme do zlata ešte asi 10 minút.
  5. Na vychladnutý korpus natrieme vrstvu pudingu, pokladieme kopčekmi vyšľahanej šľahačky a ozdobíme ovocím. Nakoniec posypeme rozdrvenými pusinkami a jedlými kvetmi.
  6. Na pusinky:
  7. Rúru zohrejeme na 120 °C. Bielky vyšľaháme do polotuha a postupne po lyžiciach zašľaháme kryštálový cukor, a šľaháme kým nie je sneh pevný a lesklý. Nakoniec zašľaháme škrob, ocot a vanilku.
  8. Na papier na pečenie navrstvíme kolieska s priemerom 10cm (cca 8 ks). Pečieme 30 min, potom 60 °C a sušíme hodinu a pol. Na záver opäť teplotu zvýšime a dopečieme. Rúru vypneme, pootvoríme a necháme úplne vychladnúť.