Od našich mám a starých mám sme sa naučili zaradiť niektoré ingrediencie z kuchyne aj do svojej kozmetickej výbavy. Vajcia, olivový olej, banán, uhorky, či tvaroh sú bežnými prísadami do podomácky vyrobených pleťových alebo vlasových masiek. Súčasným trendom je však čím ďalej tým viac nahrádzať umelé chemické prísady tými jedlými aj v hotových kozmetických výrobkoch. Hovorí sa tomu konvergencia potravín a kozmetiky v kozmetickom priemysle.

Výživa zvnútra aj zvonka

Spotrebitelia si dávajú stále viac záležať na tom, čo konzumujú. Vo svojich stravovacích návykoch sa stávajú čoraz dôkladnejšími, pretože si uvedomujú, že jedlo, ktoré jedia, má priamy vplyv na ich zdravie a vzhľad. Nezaujímajú sa však len o to, čím obohacujú svoje telo zvnútra, ale aj o to ako sa starať o svoju pokožku. Tomuto trendu sa prispôsobujú vývojári nových kozmetických vychytávok, ktorí hľadajú čoraz častejšie inšpiráciu  na kuchynskom stole. Podľa prieskumov 54% žien požaduje, aby pleťová kozmetika bola čisto prírodná. Nasleduje starostlivosť o vlasy (49%) a make-up (40%).

zimné smoothie prírodná kozmetika
Zimné smoothie na zohriatie
karí s lososom prírodná kozmetika
Lososové karí s kokosovým mliekom a kešu
avokádová pomazánka prírodná kozmetika
Domáce bagetky s avokádovou pomazánkou
smoothie prírodná kozmetika
Smoothie – aktívna sila prírodnej stravy

 

 

 

 

 

Jedlá prírodná kozmetika

Spotrebitelia očakávajú že ich  kozmetické prípravky chránia, posilňujú alebo hydratujú pokožku. Tieto ciele spĺňajú aj prírodné náhrady syntetických zložiek. Príroda nám poskytuje vitamín C, prírodné flavonoidy – kakao, zelený čaj, hroznový olej, tekvicový olej a množstvo nenasýtených Omega 3, 7 a 9 mastných kyselín. Potravinové prísady majú pochopiteľne najväčší úspech v prírodnej kozmetike. Niektoré značky založili celý svoj sortiment na bežných výživných a blahodarných potravinách. Medzi ne patria napríklad lesné plody, uhorky, paradajky, grapefruit a kokosové orechy, či mrkva.

Natural je trendy

Problémom, s ktorými sa často stretávajú výrobcovia, je množstvo regulačných predpisov a čiastočne nižšia  účinnosť v porovnaní s neprírodnými výrobkami. Zároveň nie je tajomstvom, že prírodné suroviny sú pre výrobcov nákladnejšie, čo sa premieta aj do ceny výrobku. Potešujúce však je, že až 40% žien plánuje zvýšiť svoje výdavky na všetky prírodné kozmetické výrobky do 2 rokov. Prírodné produkty uprednostňujú ľudia, ktorí i zakladajú na zdravom životnom štýle.

S ktorými potravinami v kozmetike nespravíte krok vedľa

Olivový olej – extra panenský za studena lisovaný, je zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Stimuluje proces obnovy buniek, zvláčňuje pokožku a vďaka vitamínu E sa stará o jej pružnosť a hebkosť. Je jednou z hlavných zložiek domácich peelingov.

Orechy – vďaka vysokému podielu zinku sa podieľajú na zlepšení pleti a vlasov. Selén obsiahnutý v paraorechoch zvyšuje lesk vlasov a predchádza ich štiepeniu.

Banány – chránia extrémne suchú, podráždenú  a citlivú pokožku. Majú hydratačné účinky a pomáhajú na rozštiepené končeky vlasov.

Káva – zlepšuje stav pokožky, pomáha proti celulitíde, opuchnutým viečkam, či kruhom pod očami. Je skvelou súčasťou peelingových prípravkov. Pomáha vlasom, ktoré sa často mastia, alebo majú lupiny.

Zelený čaj – má vysoký obsah antioxidantov, preto sa pridáva do krémov proti vráskam. Je účinný na aknóznu alebo zapálenú pleť.

Čučoriedky – udržujú mladosť. Sú známe svojimi omladzujúcimi účinkami a bojujú proti vráskam. Vitamíny C, A, B1 a B2 spomaľujú proces starnutia a pokožka je vďaka nim pevnejšia a pružnejšia.

Biely jogurt – vďaka kalciu udržiava kvalitu vlasov a nechtov, pomáha mastnej pleti, vitamín A udržiava pleť hebkú.

Avokádo – stimuluje tvorbu kolagénu, vďaka ktorému je pleť žiarivá a napnutá. Maska z avokáda má regeneračné účinky a zabraňuje predčasnému starnutiu.

Mango – je pomocník pri problematickej pleti. Má protizápalové a upokojujúce účinky. Hydratuje namáhanú a suchú pokožku, dodáva jej energiu a povzbudzuje ju.

Mrkva – vďaka betakaroténu dodáva pleti zdravú farbu, chráni vlasy pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia, obmedzuje padanie vlasov.

Škorica – je jednou z najprospešnejších potravín sveta. Má protizápalové a antibakteriálne účinky, ako súčasť peelingu perfektne prekrví pokožku.

Hrozno – je ideálne na ozdravnú a redukčnú kúru. Pomáha na unavenú pleť, osviežuje a zjemňuje rozšírené póry.

Kokos – je všestranný pomocník na tvár, telo aj vlasy. Udržuje v pokožke vlhkosť, bojuje proti vráskam a má výrazné antioxidačné účinky, dužina sa používa do peelingových prípravkov.