Pitný režim je rovnako dôležitý aj v zime. Naše sliznice sú suchšie, pretože vzduch je suchý a interiéry sú často prekúrené.

Pozor na pitný režim aj pri zimných športoch

Prečo je pitný režim aj v tomto ročnom období taký dôležitý? To, že nevládnu horúčavy ešte neznamená, že naše telo potrebuje menej tekutín. V zime je náš imunitný systém vystavený zvýšenej záťaži. Dennodenne bojujeme s vírusmi a baktériami, ktoré ľahšie útočia na suché sliznice našich dýchacích ciest. V chladnom suchom vzduchu sa menej potíme a pocit smädu tak pociťujeme menej. Veľa vody strácame aj dýchaním, takže riziko nedostatku tekutín môže hroziť aj v tomto ročnom období. V zime tiež konzumujeme menej ovocia a zeleniny, ktoré prirodzene obsahujú veľa vody. Toto všetko môže spolu so studeným až mrazivým počasím, ktoré vysušuje spôsobiť až dehydratáciu organizmu.

Najvhodnejším zdrojom tekutín pre naše telo sú pramenité vody, nesladené bylinkové a ovocné čaje. Aj keď máme chuť sa zohriať horúcim čajom, treba sa vyvarovať veľmi horúcich nápojov, aby sme si nepoškodili v zime aj tak skúšané sliznice sliznice.

Špeciálne opatrenia treba urobiť pri športovaní. Ak športujete vonku, zimný vzduch je suchší. Ak naopak radšej trávite čas v halách a sálach, tie zvyknú bývať prekúrené. Obľúbené zimné saunovanie má tiež veľké nároky na pitný režim. Ak máte radi zimné športy, je to určite dobré pre zdravie aj naše telo. Platí však rovnaké pravidlo, ako pri letných športoch: dve hodiny pred výkonom by sme mali vypiť približne pol litra tekutín a bezprostredne pred aktivitou vypiť ďalšie jedno až dve deci. Čím viac sa teplota vonku znižuje, tým vyššia bude strata tekutín. Súvisí to s už spomínaným vysychaním sliznice a nutnosťou zvlhčovať suchý mrazivý vzduch.

Na výlet do zimnej krajiny či na lyžovačku sivezmime do termosky vlažnú vodu, ktorá má približne teplotu nášho tela. Voda je vždy najvhodnejší nápoj a aj väčšina detí má najradšej čistú vodu.