Srdcom každej domácnosti je kuchyňa – tým myslíme domácnosť, ktorá má srdce, a kde to naozaj žije. Problémom je, že v tom srdci nájdete len ženu, prípadne oboch rodičov a deti majú do kuchyne vstup zakázaný. Veď čo ak sa popália, porežú, niečo rozbijú – vyvolávame v nich predstavu strašidelného zámku. A tak radšej posedávajú vo svojej virtuálnej realite pri PC alebo TV. Takýto darček do života dieťaťa je viac ako drahé hračky a je to dar celej rodine

Pravdou je opak – deti by sa mali zúčastňovať týchto činnosti. Úžitok z toho bude určite väčší ako od pozeranie TV, zlepšia si motoriku, pomôžu nám, naučia sa niečo nové a v neposlednej rade bude rodina opäť raz fungovať spoločne.

Aby nám deti „neviseli “ na krku do štyridsiatky

varime s detmi 3

Naučiť dieťa urobiť si jedlo je povinnosť rodičov. Aby neskôr neboli závislé na polotovaroch, aby si vedeli kedykoľvek bez obáv sami doma pripraviť niečo chutné a zdravé. Ak naučíme deti starať sa o seba, naučíme svoje dieťa samostatnosti, aby „neviseli“ na krku rodičov alebo niekoho iného. A práve kuchyňa je jedno z miest, kde môžete začať s výučbou a  najlepší spôsob ako ho to naučiť je cez žalúdok.

Deti sú vo veľkej miere pripravené sa učiť, keď sa na tom môžu podieľať. Lebo aj varenie je kreatívna robota, je to experimentovanie, je to alchýmia, môžu používať fantáziu. A v neposlednej rade, môžu byť za to pochválené, čo je u detí dôležitá motivácia.

Koniec motivačným rečiam alebo o čom je realita

deti

Tak toto boli motivačné reči. Realita je však taká, že na prípravu jedla mame často krát málo času a úprimne, po deťoch ostáva v kuchyni slušný neporiadok. Musíme sa opäť venovať deťom krok po kroku, vysvetliť im aj tie najjednoduchšie veci – ako krájať, ako čistiť zemiaky, že najprv treba vyčkať kým voda vrie, kým je panvica horúca. A tak by sa nám chcelo  všetko len tak narýchlo nahádzať do hrnca, rýchlo rodinku nakŕmiť a ísť si oddýchnuť.

Učíme dieťa pripravovať jedlo – aký to má zmysel, v čom je úžitok

 • Varenie je perfektný spôsob na rodinnú komunikáciu – ruky pracujú, ale myseľ sa uvoľní a debata sa môže rozprúdiť. Možno budete prekvapení ako sa krpcovi pri spoločnej príprave večere rozviaže jazyk a dozviete sa aj to, čo by ste za iných okolnosti z neho museli ťahať.
 • Dieťa sa stáva samostatné od malého veku, viac si všíma, čo je, vie lepšie oceniť vašu prácu. Deti v neskoršom veku, ktoré nevedia variť, to často riešia polotovarmi a alebo nesprávnymi stravovacími návykmi.
 • Rozvíjame hygienické návyky pri príprave jedla, spôsob skladovania potravín, bezpečnosť pri práci a spolu sa naučíte ako narábať s ostrými a horúcimi predmetmi.
 • Jesť doma je omnoho lacnejšie a zároveň aj viete čo jete – z akých surovín a ako pripravené. A je to urobene presne podľa vašej chuti.

Toto je len pár bonusov, ktoré nám prinesie spoločné varenie.

Hodinka bezpečnosti pre deti

 • Predtým ako začnete variť s deťmi, naučte ich správne používať nože, škrabky.
 • Naučte ich ako používať kuchynské stroje– mixér, robot, toaster, a že umývať a rozoberať ich môžu len ak sú vypnuté z elektriky.
 • Naučte dieťa správne používať rýchlo varnú kanvicu, varnú dosku, rúru.
 • Naučte, že aj obyčajný pohár keď spadne z výšky na holú nožičku môže byt nebezpečný, že na horúce hrnce potrebujeme chňapku.

Nejde o to dieťa vystrašiť, ale aby si uvedomilo, že je v ozajstnom živote, kde chyby prinášajú následky.

Pár rád ako pomôcť dieťaťu naučiť sa variť obľúbené jedlo

 1. Začíname čo najskôr

Často krát je to naša chyba – odháňame ich aby nám neprirábali robotu a nezdržovali. Male deti majú prirodzenú snahu byť s nami a zapájať sa do prác. Dajte si medovkový čaj, nastavte nervy na maximálny výkon a trpezlivo do toho – verte nám, táto časová investícia sa rozhodne vráti.

 1. Začíname z drobností

Napríklad z prípravy raňajok alebo jednoduchých obedov. Aby si v neskoršom veku dieťa vedelo odkrojiť a natrieť chlieb alebo ošúpať vajíčko. Doprajte mu trochu samostatnosti, napr. pri výrobe nátierky. Nevadí, že nebude dokonalá, ale urobí si ju samo. A mimochodom, ak si dieťa urobí jedlo samo, je tu veľká pravdepodobnosť, že jedlo aj zje a nevyhodí ho.

Neskôr môže pripraviť raňajky pre rodinu – obyčajnú praženicu s čajom, napríklad. A keď ho ešte aj pochválite za snahu a aké skvele raňajky urobilo – verte, pre detskú dušičku to bude ako balzam.

 1. Ukážte deťom cieľ

Určite ste si už všimli, že deti ochotnejšie niečo urobia, keď poznajú cieľ práce, dôvod prečo to robia. Dieťa bude veľmi rado pripravovať jedlo pre kamarátov alebo na detskú oslavu. A pochvala za jedlo a starostlivosť su tým najväčším stimulom.

 1. Ukážte dieťaťu, že potrebujete jeho pomoc

Nepodceňujte snahu detí pomáhať. Keď mu dáte najavo, že jeho pomoc je potrebná a vám sa tým uľaví, určite pomôže (teda do istého veku). Deťom sa páči, keď vidia, že ich práca je potrebná.

 1. Dajte deťom možnosť výberu

Deti budú radšej spolupracovať, keď budete riešiť problémy s nimi, keď sa budete zaujímať o ich názor. Navrhnite dieťaťu, aby aspoň raz do týždňa zostavilo denné menu, alebo aby sa na ňom podieľalo. Nech pomáha vybrať a nakúpiť potraviny.

Schopnosť dieťaťa zvládnuť základné úkony kuchyni v konečnom dôsledku oceníte aj vy, keď si bude vedieť samo urobiť raňajky, alebo polievku. Alebo aspoň ohriať jedlo z chladničky.

Riaďte sa starým porekadlom: Daj človeku rybu a nakŕmiš ho na jeden deň. Nauč ho ryby chytať a nakŕmiš ho na celý život.