Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť
Ingrediencie

Na mäso:

Na placky:

Strúhaný syr na podávanie

Vrstva 1

Plnená zemiaková placka a bravčové soté

Čas prípravy: 45 min
Čas varenia: 30 min

Svetlana Mravcová | 261 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Plnená zemiaková placka a bravčové soté
Ingrediencie

Na mäso:

Na placky:

Strúhaný syr na podávanie


Plnená zemiaková placka je evergreen, ktorý všetkých poteší. Ak teda máte radi túto slovenskú klasiku, určite si recept uložte a vyskúšajte. Pokiaľ doma práve nemáte bravčové mäso, pokojne ho môžete zameniť za kuracie, alebo dokonca za vegetariánsku náhradu.

Plnená zemiaková placka je klasika

  1. Začneme s prípravou mäsa. Cibuľu ako prvú nakrájame na menšie kúsky. Mäso tiež nakrájame na kocky. Veľkosť zvolíme podľa preferencií stravníkov. Osolíme ho a zľahka okoreníme. Pridáme dve lyžice sójovej omáčky spolu s rascou. Všetko dôkladne premiešame.
  2. Cibuľu osmažíme na masti, keď si všimneme, že začína byť ľahko opečená, pridáme k nej ochutené mäso. Za stáleho miešania na panvici opekáme, kým sa nám mäso neopečie zo všetkých strán do mäkka. Môžeme ešte pridať aj trochu studenej vody a mäso podusiť. Nakoniec ešte pridáme paradajkový pretlak a horčicou. Znovu všetko premiešame, privedieme do varu a odstavíme.
  3. Vrhneme sa na prípravu placiek. Zemiaky aj cibuľu s cesnakom očistíme a nastrúhame. Skvelým pomocníkom nám bude kuchynský robot.
  4. Nastrúhané suroviny vo väčšej mise zmiešame s vajcami, soľou, čiernym korením, pretlačeným cesnakom. Nakoniec cesto zaprášime múkou. Koľko použijeme múky záleží od typu zemiakov, ktoré sme použili. Cesto nesmie byť ani príliš riedke, ani husté. Pozri fotky postupov.
  5. Z hotového cesta vyprážame na olejom vymastenej panvici placky, ktoré po niekoľkých minútach pečieme z oboch strán. Pokiaľ sa vám nedarí placky robiť veľké a tenké, začnite s plackami malými, lepšie sa vám s nimi bude manipulovať.
  6. Hotovú placku potom servírujte na tanier naplnenú mäsovou zmesou a zasypané strúhaným syrom. Dobrú chuť. nadrobno slaninu, cesnak a cibuľu, chilli papričky zbavíme semien a tiež nakrájame nadrobno.
  7. Toto jedlo je veľmi sýte a rozhodne si nevyžaduje prípravu a podávanie polievky vopred. Naopak vám k nemu dobre padne pohár piva, alebo vychladeného bieleho vína.
  8. Trochu odľahčená verzia môže byť Kuracie soté s malými zemiakovými plackami. Hlavne vtedy, keď sú placky maličké akurát do ruky a ochutené čerstvou pažítkou. Soté s čerstvými paradajkami má tiež sviežu a šťavnatú chuť.

Plnená zemiaková placka alebo aj neplnená

Či už plnená alebo taká, ktorá má okrem zemiakov v sebe zapečené rôzne dobroty, jej chuť je vždy výrazná a hodí sa dobre na rôzne príjemné posedenia pri víne alebo pive. Tu je pár typov na recept na zemiakové placky:

Zemiaková placka plnená kuracími pečienkami

Zelerovo-zemiakové placky z rúry

Zemiakové placky so šalviou a dresingom