Baranček z mrkvového cesta je zdravšia a predsa plnohodnotná a sladučká verzia symbolického veľkonočného koláča. Pamätám si z detstva, že sme z neho mali so súrodencami obrovskú radosť. Všetkým chutí i dnes u nás doma. Prajeme sladké veľkonočné sviatky aj vám.

Baranček z mrkvového cesta je sladká a zároveň šťavnatá verzia veľkonočného koláča

  1. Najskôr si rozohrejeme rúru na 175 stupňov Celzia. Oddelíme žĺtky vajec od bielok. Vo veľkej mise za pomoci šľahacieho mixéra alebo ručne vyšľaháme žĺtky s cukrom do peny. Postupne potom primiešavame ešte mlieko, olej, múku, ktorú sme najskôr zmiešali s práškom do pečiva, škoricou, mrkvou, citrónovou kôrou, orechmi nasekanými na menšie kúsky a hrozienkami.
  2. Zvlášť si ešte v inej mise vyšľaháme bielky so štipkou soli. Sneh musí byť naozaj tuhý. Ručne potom sneh z bielkov primiešame do cesta.
  3. Ďalej si formu na baránka vymastíme olejom a vysypeme hrubou múkou. Cesto do formy nalejeme a dáme piecť do vyhriatej rúry na cca 40 až 45 minút.
  4. Po upečení baránka vyberieme z rúry. Mal by byť na povrchu pekne zlatistý. Prípadne môžeme skúsiť test špajdľou. Po zapichnutí a vybratí špajdle by nemalo na paličke zostať žiadne cesto.
  5. Necháme ho ešte malú chvíľu vychladnúť na podložke a potom ešte vlažného vyklopíme na tácku.
  6. Keď vychladne, ozdobíme ho práškovým cukrom, stuhou okolo krku a lentilkami namiesto očí.
  7. Na tácke ho ešte obložíme bylinkami, umelou trávou, alebo veľkonočnými dekoráciami. Dobrú chuť!