Aké by to boli vianočné sviatky, keby sme si počas nich nedopriali medové rezy? Táto overená klasika má mnoho podôb, my sa však najradšej vraciame k tej, ktorú poznáme ešte z detstva. Ak ste aj vy nadšeným konzumentom tejto voňavej dobroty, otestujte náš recept.

Medové rezy – najobľúbenejšia pochúťka z detstva

Náš recept na medové rezy má už vyše pol storočia a zatiaľ ho, aspoň podľa nás, žiaden iný neprekonal.

Postup

  1. Pripravíme si vodný kúpeľ. Nad parou miešame vajcia, cukor, med a maslo, kým zmes nezačne hustnúť. Potom pridáme sódu bikarbónu a miešame opäť do zhustnutia.
  2. Prisypeme múku a vypracujeme cesto, ktoré ešte za tepla na pomúčenej doske rozdelíme na 4 časti.
  3. Keďže je cesto mierne lepkavé, jednotlivé medové pláty vaľkáme medzi dvoma hárkami papiera na pečenie. Pláty by mali byť tenké (asi 2 mm) a veľké ako plech. Snažíme sa, aby malo cesto rovnomernú hrúbku.
  4. Pečieme na papieri na pečenie na opačnej strane plechu pri teplote 180 stupňov do zlatohneda, asi 8-10 minút.
  5. Pláty necháme vychladnúť.
  6. Na plnku vyšľaháme maslo s cukrom do krémova. V mlieku rozmiešame cukor a kukuričný škrob a za stáleho miešania uvaríme na hustý puding. Ten necháme úplne vychladnúť.
  7. Studený puding po troche zašľahávame mixérom do maslovej zmesi. Pridáme rum alebo esenciu a miešame do hladkého krému.
  8. Spodný plát cesta natrieme džemom, nanesieme tretinu krému, rovnomerne rozotrieme a prikryjeme druhým plátom. Opakujeme až po posledný plát, ktorý priložíme na krém.
  9. Horkú čokoládu s tukom roztopíme nad parou, pridáme lyžicu oleja, aby sa poleva pekne leskla, rozmiešame, potrieme ňou posledný plát a necháme stuhnúť.
  10. Koláč chutí najlepšie, keď ho necháme cez noc odpočinúť v chladničke.

Keď sa u nás napečie medový rez pred Vianocami, zvyčajne ho stihneme zjesť skôr, než prejdú sviatky. Aj keď je príprava medových plátov trochu náročnejšia, výsledok stojí za to a čo je domáce, to aj lepšie chutí.