Lístkové cesto, je vynikajúca surovina (hľadajte v letáku Billa). Pravdou je, že doma si ho robia už len skúsené a trpezlivé gazdinky. My ostatní si ho vyrobíme v obchode. Ľahko sa pripravuje a môžeme z neho vykúzliť jednohubky, rýchly obed alebo večeru aj skvelé dezerty. A to všetko len s minimom námahy. Ak vám dochádza inšpirácia, alebo máte tematické recepty radi pokope, prinášame vám super tipy na odskúšané recepty z lístkového cesta.

Tipy na slané aj sladké náplne do lístkového cesta

lístkové cesto s mletým mäsom

Lístkové cesto – mini klobásky z mletého mäsa s jarným šalátom

Jednoduché mini klobásky – lístkové cesto s mletým mäsom – sú ideálne ako jedlo so sebou: do školy, práce alebo len tak na deku na piknik. Sú rýchlo hotové a v kombinácii s netradičným jarným šalátom chutia naozaj výborne. Šalát chutí aj samotný, ale v spoločnosti mini klobások zabalených v lístkovom ceste mu to sluší ešte viac.

 

lístkové cesto

Lístkové cesto – závin plnený kapustou a údeným

Výborná voľba pre tie dni, kedy máme v chladničke zopár zvyškov, ktoré potrebujeme spotrebovať. Stačí naplniť, zarolovať a zapiecť. Môžeme tak využiť zvyšky vareného mäsa, zeleninu, syry, šunku, salámy… fantázii sa medze nekladú. Originálnym spôsobom môžete dokonca využiť dusenú kyslú kapustu, ktorá vám zvýšila napr. od pečenej kačky či husy.  Stačí mať po ruke všestranné lístkové cesto.

 

Mohlo by vás zaujímať:  všetko o príprave cesta a ktorú múku vybrať: Cesto a múka, kľúč k pečeniu: postupy a rady

slaný koláč z lístkového cesta

Slaný koláč z lístkového cesta

Šikovný návod na to, ako si rýchlo a z dostupných surovín pripraviť rýchlu a chutnú večeru. Slaný koláč z lístkového cesta zužitkuje všetko, „čo chladnička dala“ a navyše bude chutiť výborne. Nenechajte sa obmedziť receptom a kľudne obohaťte plnku tým, čo máte najradšej, alebo čo vám práve ostalo z minulej večere, ako napríklad kuracie mäso, tenké plátky hovädzinky či vajíčko.

 

slaný koláč s fetou z lístkového cesta

Slaný koláč s Fetou, špenátom a kôprom

Výborne sa hodí aj ako bezmäsitá alternatíva letnej večere. Užívajte si teplo, leto, pohár vychladeného bieleho vína a zajedajte si z tejto gréckej špeciality. Verte, že si ju s radosťou pripravíte aj nabudúce. Tento koláč sa hodí ako predjedlo na letnú grilovačku, a ak vám niečo z neho ostane, dobre vám padne na druhý deň na raňajky.

 

 

recepty z lístkového cesta

Recepty z lístkového cesta – kurací páj

Kto by nepoznal krehké cesto s jemnou zeleninovou, prípadne mäsovou náplňou a syrom, upečené do zlata. Kuracie mäso, huby a tymián sú klasická kombinácia, ktorá nikdy nesklame. Pridajte k tomu jemnú krémovú omáčku, sladučký hrášok, to všetko zapečené pod chrumkavým cestom a dostanete nebesky dobré a zaujímavé jedlo

 

 

 

krémeš z lístkového cesta

Najjednoduchší krémeš z lístkového cesta

Aj keď sa vám to možno na prvý pohľad nezdá, príprava tohto krémešu je veľmi jednoduchá a budete na ňu potrebovať len päť ingrediencií. Jemný koláč v spojení ľahučkého lístkového cesta, šľahačky a pudingu. Krémeš z lístkového cesta je jednoduchý zákusok, ktorý vyzerá skutočne elegantne, keď si ho nakrájate na tanieriky a podáte hosťom alebo blízkym.

 

ovocný krémeš

Ovocný krémeš s malinovo-šľahačkovou plnkou z lístkového cesta

Tento zákusok, ktorý sa dá jednoducho napiecť aj doma, existuje v mnohých verziách. Najbežnejší je klasický francúzsky, so žĺtkovo-pudingovou plnkou so šľahačkou a poliaty čokoládou, prípadne medový krémeš.

 

 

lístkové cesto

Lístkové cesto použijete aj pre farebné raňajkové koláčiky

Víkendové raňajky si žiadajú niečo špeciálne! Pripravte prekvapenie v podobe sladkých raňajok s našimi rozkošnými ovocnými koláčikmi. Okrem toho že výborne chutia, vyzerajú naozaj neodolateľne. Tieto veselé koláčiky sú výborné aj keď čakáte hostí a nechce sa vám vymýšľať zložité dezerty.

 

 

recepty z lístkového cesta

Jablkové taštičky

Dnes si napečieme jablkové taštičky z lístkového cesta, ktoré môžete pribaliť deťom ako desiatu do školy. Nie je to žiadna veda, všetky suroviny máte pravdepodobne rovno doma, stačí len dokúpiť lístkové cesto.

 

 

 

štrúdľa

Lístkové cesto: rýchla čerešňová štrúdľa s makom + 3 tipy na plnku

Ak ste trpezliví a trochu viac skúsení v pečení, môžete si spraviť vlastné štrúdľové cesto. Niekedy však príde chvíľka, keď sa nám nechce a vtedy je najjednoduchšie siahnuť po hotovom čerstvom lístkovom alebo štrúdľovom ceste. Spraví vám rovnako dobrú službu ako domáce ťahané štrúdľové cesto, len sa pri tom menej narobíte a vaša štrúdľa bude rýchlejšie hotová.

 

šamrole

Lístkové cesto môžete použiť aj pre jednoduché šamrole

… jednoduchá príprava aj pre začiatočníka. Ak neviete, čo s prebytočnými bielkami, ktoré vám ostali z iného pečenia, pustite sa do pečenia obľúbených šamrolí. Stačí dokúpiť lístkové cesto a aj vy si môžete dopriať domáce šamrole častejšie ako len na veľké sviatky.