Pripravte si s nami skvelé mäsové koláčiky s bryndzou. Lístkové cesto na slano je skvelá alternatíva namiesto klasických jednohubiek – rýchle na prípravu, jednoduché a variabilné.

Lístkové cesto na slano – mäsové koláčiky s bryndzou

A keby sa vám jedného druhu málilo, môžeme pripraviť dva druhy koláčikov – napríklad aj z jahňacieho mäsa. Vtedy vynecháme majorán a oregano a pridáme štipku škorice a jednu uvarenú pokrájanú mrkvu.

Postup
  1. Pokrájanú cibuľu a cesnak opečieme na oleji, pridáme mleté mäso, koreniny, pretlak a čili a dobre prepečieme. Za občasného premiešania necháme vychladnúť.
  2. Do plechu na pečenie mufinov vložíme povykrajované lístkové cesto, naplníme mäsom do 2/3 a zvyšok doplníme plátkami bryndze.
  3. Nakoniec koláčik prikryjeme krúžkom cesta. Potrieme vajíčkom a posypeme rascou. Pečieme asi 25-30 minút alebo do zlatista.

Bryndza – je naozaj slovenská?

  • Bryndzu považujeme za časť nášho národného dedičstva, rýdzo slovenský výrobok, s ktorým sa môžeme pýšiť aj v zahraničí. Ale je to naozaj tak?
  • Bryndza sa vyrába aj v Poľsku, Rumunsku, Rakúsku, Ukrajine a v Bulharsku. Tento ovčí solený syr priniesli na Slovensko (Uhorsko) Valasi v 15. storočí. Valasi pochádzali z Rumunska, čiže to nie sme naozaj my, Slováci, ktorí bryndzu vymysleli.
  • Pravdou však ostáva, že sme ju vylepšili. V 18. storočí nastal na Slovensku veľký rozmach bryndziarskych manufaktúr a zvolenský bryndziar Teodor Wallo upravil výrobný postup bryndze tak, že namiesto soli po dlhých pokusoch pridal do bryndze špeciálne pripravený soľný roztok a po zomletí syra s týmto roztokom dostal mäkkú mazľavú bryndzu – teda bryndzu, ako ju poznáme dnes.

Ako spoznáme kvalitnú bryndzu?

  • Kvalitná bryndza musí mať bielu až žltkastú farbu, jej konzistencia musí byť jemná a vôňa a chuť mierne slaná. Nesmie byť žltá, kyslá, horká ani štipľavá. Podiel ovčieho syra musí byť vyšší ako 50 % hmotnosti v prepočte na sušinu.
  • Bryndzu môžu dokonca konzumovať aj tí s intoleranciou laktózy. Je totiž fermentovaná, pri spracovaní mlieka dochádza k úbytku mliečneho cukru a tak je mliečna bielkovina v nej stráviteľnejšia.