Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť

Kyselina citrónová – 10 spôsobov ako ju využiť v domácnosti

Sisters Bakery Miška Smolová | 97 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
kyselina citrónová
Ingrediencie

Kyselina citrónová sa prirodzene nachádza v citrusovom ovocí. V roku 1890 sa kyselina citrónová začala vyrábať v Taliansku aj priemyselne. Používa sa na dochucovanie (pridávanie kyslej chuti) do potravín, nápojov, používa sa ale aj napríklad pri výrobe detergentov alebo v kozmetickom, farmaceutickom alebo chemickom priemysle.

Kyselinu citrónovú však možno použiť veľmi šikovne aj v domácnosti. Zozbierali sme pre vás desať overených tipov.

Ako sa dá použiť kyselina citrónová v domácnosti?

kyselina citrónová

  1. Vyrobte si domáce tablety do umývačiek riadu. Je to jednoduchšie, než ste si mysleli. Budete na to potrebovať 1 pohárik sódy bikarbóny, ¼ pohárika kyseliny citrónovej, 1 polievkovú lyžicu saponátu na riady (akákoľvek značka). Do misky nasypeme sódu a kyselinu citrónovú, pridáme tekutý prostriedok na riady a premiešame. Získame mrveničkovú konzistenciu. Túto zmes natlačíme do silikónových formičiek na ľad a necháme stáť ideálne cez noc pri izbovej teplote. Kocky počas tejto doby poriadne stuhnú, budú sa dať jednoducho vyklopiť. Uchovávajte ich napríklad v uzatvárateľnom sklenenom pohári.
  2. Domáce čistidlo toaliet. Rovnakým spôsobom môžete domáce tablety na riad použiť aj na čistenie toaliet.
  3. Pridajte lyžičku kyseliny citrónovej do kúpeľa na nohy. Pomôže vyčistiť aj silne znečistené nohy (napríklad keď strávite v lete veľa času v záhrade, alebo beháte bosí po tráve a pod.) a pomáha odstraňovať aj zápach nôh.
  4. Máte v domácnosti príliš tvrdú vodu? Kyselina citrónová je prirodzeným zmäkčovačom vody. Ak potrebujete zmäkčiť vodu, vyskúšajte tento prírodný zmäkčovač.
  5. Prípravok na čistenie vodných usadenín. Zmiešajte kyselinu citrónovú s prípravkom na umývanie riadu a máte šikovného pomocníka na čistenie vodných usadenín, čo určite oceníte pri umývaní spŕch alebo vaní.
  6. Čistenie škvŕn na koberci. Ak sa vám nedarí odstrániť škvrny z koberca pomocou vášho klasického prípravku na tepovanie, prv, než sa koberca zbavíte, skúste doň pridať trochu kyseliny citrónovej.
  7. Odstraňovanie vodného kameňa v rýchlovarných kanviciach. Rozmiešajte 2-3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej v litri vody, tú prevarte v kanvici a zistíte, že už nemusíte kupovať drahé prípravky na odstraňovanie vodného kameňa. Kyselina citrónová vám pomôže aj pri preventívnom čistení umývačiek riadu alebo práčok. Prisypte lyžicu kyseliny citrónovej do týchto zariadení a spustite krátky čistiaci program naprázdno.
  8. Prírodná aviváž na bielu bielizeň. Pripravíte si ju zmiešaním 5-6 lyžíc kyseliny citrónovej v litri vody. Z tejto zmesi pridajte do práčky namiesto aviváže asi pol deci. Krásne vám to zmäkčí bielizeň a prepožičia jej aj príjemnú citrónovú vôňu. Nepoužívajte ale s farebnou bielizňou.
  9. Nakopili sa vám pripečené hrnce, plechy a panvice? Zmiešajte lyžicu kyseliny citrónovej so šálkou vody, nalejte do nádoby a nechajte prevrieť, budete prekvapení, ako ľahko sa zrazu budú dať aj pripálené nádoby poumývať.
  10. Čistenie starých príborov. Ak neviete vyčistiť staré príbory od škvŕn alebo vodných usadenín, aj na to vám pomôže kyselina citrónová. 1 lyžicu rozmiešajte s trochou vody a touto kašovitou zmesou pomocou starej kefky na zuby vyčistíte škvrny na príboroch. Tento trik vám zafunguje napríklad aj pri čistení vodovodných batérií alebo odtokov.

Foto: dreamstime.com

Neváhajte a nakúpte si zopár citrusov, ktoré môžete nájsť v  v letáku BILLA.