Ak sa radi prechádzate s košíkom po lese a ste vášnivý hubár, alebo ste od známych dostali pár čerstvých húb, neváhajte a pustite sa do prípravy tejto výbornej klasickej českej polievky. Kulajda je skutočne jedinečná polievka vďaka svojej špecifickej chuti.

Ako sa hovorí – polievka je grunt. Častokrát nahradí aj hlavné jedlo 🙂

Kulajda – polievka z lesa

Pravá juhočeská kulajda sa preslávila vďaka skutočne výbornej chuti, doplnenej hubami a smotanou, skutočne hustej konzistencie. My si ju však vieme spraviť po svojom – po slovensky! 🙂 Doplnili sme do receptu to, čo my máme radi a je na svete krásna biela polievočka. Použijeme smotanu na šľahanie, aby polievka mala krásnu plnú a krémovú chuť. Pre ľudí ktorí majú problémy s trávením laktózy je už dnes dostupná aj bezlaktózová verzia smotany na varenie a šľahanie, pokojne ňou možno nahradiť smotanu aj v tomto recepte.

Postup
  1. V hrnci rozpustíme maslo, pridáme múku a pripravíme ružovú zásmažku. Prilejeme horúci vývar a pomocou metličky dobre rozmiešame, aby nám nezostali hrudky.
  2. Vývar prilievame postupne podľa toho, akú hustú polievku chceme mať.Privedieme k varu a plameň stiahneme na minimum.
  3. Vložíme očistené nakrájané huby, bobkový list a nové korenie. Ososlíme a okoreníme. Povaríme na miernom ohni 15 minút.
  4. Potom pridáme do polievky zemiaky nakrájané na kocky a opäť povaríme až kým nie sú zemiaky mäkké (cca 10-15 minút).
  5. Do polievky pomaličky a za stáleho miešania prilejeme šľahačkovú smotanu, cukor a najemno nasekaný kôpor, premiešame a necháme prevariť ešte pár minút. Nakoniec polievku odstavíme a vmiešame ocot podľa chuti.
  6. Podávame s dobrým domácim chlebom ozdobené najemno nasekaným kôprom.

 

 

Ako nalákať vaše dieťa na zdravé stravovanie?

Prečo by ste mali piť čistú vodu?

Malé deti sú veľmi vyberavé. Niektoré nezjedia cestoviny, iné ryžu, ďalšie zase nedá do úst ovocie a zeleninu. Vy ale chcete, aby bolo zdravé a podľa toho sa aj stravovalo. Ako to ale docieliť?

Čítať ďalej

Asi všetci vieme, že aby sme prežili, potrebujeme vodu. Prečo ale? Prečítajte si, aký veľký dopad má pravidelné pitie čistej vody na náš organizmus.

Čítať ďalej