Uvarte si s nami poctivú klasiku: kôprová omáčka s vareným hovädzím mäsom a domácou knedľou. Ak ste “kôprovke” stále neprišli na chuť, skúste ju urobiť podľa nášho receptu, uvidíte, že zmeníte názor 🙂 Ukážeme Vám krok za krokom ako uvariť chuťovo vyvážený hovädzí vývar, ktorý je základom pre výbornú omáčku a tiež ako pripraviť výbornú kysnutú parenú knedľu.

Domáca kôprová omáčka s domácou knedľou

Postup

1. Pripravíme si mäso a vývar:

Do hrnca vložíme umyté mäso a kosti, zalejeme vodou tak, aby boli úplne ponorené, pridáme očistenú mrkvu a cibuľu, bobkové listy, korenie a soľ. Necháme zovrieť, pozbierame penu, ktorá sa vytvorí po zovretí, stíšime plameň a zakryté varíme minimálne 2 hodiny. Veľkým pomocníkom pri varení hovädzieho mäsa je tlakový hrniec, v tomto prípade budete mať mäso uvarené za 40 -45 minút. Uvarené mäso vyberieme, vývar precedíme a uchováme.

2. Domáca knedľa:

Droždie rozdrobíme do menšej misky, pridáme cukor, lyžicu múky a zalejeme asi 1 dcl teplého mlieka – pozor nesmie byť horúce. Zakryjeme čistou utierkou a necháme vzísť kvások (bude to trvať asi 10 minút).

Múku zmiešame vo väčšej miske so soľou. Prilejeme mlieko, kvások a jedno vajíčko. Ručne alebo pomocou robota vypracujeme hladké a pružné cesto, ktoré sa odliepa od misky a rúk. Ak treba pridáme múku, alebo naopak mlieko. Zakryjeme utierkou a necháme na teplom mieste 1 hodinu kysnúť. Potom preložíme na pracovnú dosku, rozdelíme na 3 časti, každú vytvarujeme do tvaru knedle a necháme ešte 20 minút zakryté utierkou podkysnúť.

Medzitým si pripravíme hrniec na parenie : budeme potrebovať veľký široký hrniec a nerezovú  misku, ktorej okraj je rovnaký ako okraj hrnca. Ďalej čistú utierku a špagát alebo gumičku na upevnenie. Hrniec naplníme do polovice vodou. Utierkou zakryjeme hrniec a upevníme ju napevno pod horným okrajom gumičkou alebo špagátom. Hrniec s vodou postavíme na oheň a necháme zovrieť vodu. Keď sa varí, stiahneme na strednú teplotu a na utierku položíme opatrne 1 knedľu /alebo 2 menšie/. Zakryjeme nerezovou miskou a necháme pariť 18-20 minút, podľa veľkosti knedle. Misku neodkrývame! Po 20 minútach opatrne! – pozor na horúcu paru – hrniec odkryjeme a knedle preložíme na podložku. Hneď ich popicháme špáradlom po celej dĺžke, aby z nich vyšla para. Pokračujeme so zvyšnými knedľami.

3. Kôprová omáčka:

Na masti alebo oleji speníme múku a pomocou metličky rozmiešame na hladkú zápražku. Opražíme doružova. Zalejeme vývarom a mliekom a za stáleho miešania metličkou privedieme k varu. Kôpor otrháme od hrubých stoniek. Stonky vložíme do omáčky spolu s korením a bobkovým listom. Ochutíme soľou. Omáčku varíme na slabom plameni 20 minút. Potom prilejeme sladkú smotanu a ocot zmiešaný s cukrom. Necháme prejsť varom. Omáčku môžeme teraz precediť, aby sme v nej nemali hrudky, ale nie je to nutné. Nakoniec pridáme najemno posekaný kôpor a omáčku zjemníme maslom. Povaríme ešte 2 minútky. Kôprovú omáčku podávame s nakrájanou knedľou a plátkami vareného mäsa.

Tip: Ku kôprovej omáčke môžete namiesto mäsa uvariť vajíčka natvrdo a podávať s varenými novými zemiakmi. Plátky vareného mäsa môžete pred podávaním krátko prehriať a opiecť na masle, získate ďalšiu chuť navyše.

 

Články z nášho magazínu o potravinách:

Hovädzie mäso: druhy, výživová hodna, ako pripraviť steak

Hovädzie mäso: druhy, výživová hodna, ako pripraviť steak

Ak chcete žiť zdravo, vyhnite sa týmto raňajkám

hovädzie mäso
Hovädzie mäso bolo kedysi tradičný nedeľný pokrm s knedľou. Dnes je aj módnou záležitosťou v podobe steakov v drahých reštauráciách, alebo street food prevádzkach. Pripravuje sa na rôzne spôsoby.

Čítať ďalej

Pokiaľ nechcete byť počas celého dňa hladní, dajte si poriadne raňajky. Mali by byť bohaté na bielkoviny, zdravé tuky a vlákninu. V prípade, že si doprajete nezdravé raňajky, je možno lepšie raňajky vynechať. Toto sú niektoré nápoje a jedlá, ktoré spadajú pod “nezdravé”.

Čítať ďalej