Nemusíte sa stresovať v nákupných centrách. Stačí návšteva potravín a vybavíte adventný kalendár aj jedlé darčeky pre blízkych. Môžete si byť istí, že tento druh darčekov, neskončí zapadnutý prachom naspodku skrine 🙂

Jedlé darčeky: adventný kalendár z vašej čokoládovne a nakladané syry

Adventný kalendár z bonbónikov

Na cca 40 až 50 bonbónikov:

jedlé darčeky

– 1 dcl smotany na šľahanie

– 300 g tmavej čokolády s aspoň 50% kakaa

– lieskovce, mandle, vlašské orechy, sušené ovocie, kandizované ovocie, škorica, nugát

– cukrové vločky a iné ozdôbky

– malé papierové košíčky na pečenie, alebo alumíniové z cukrárskeho obchodu

– cukrársky sáčok

Poďme na to:

V malom hrnci zohrejeme šľahačku. Keď príde k varu, vypneme a ihneď vmiešame na kocky nalámanú čokoládu. Za stáleho miešania vytvoríme hladkú čokoládovú masu – ganáche. Zmesou naplníme cukrárske vrecko alebo sáčok a plníme košíčky. Nie však do plna, stačí do polovice, aby sa zmestil ešte oriešok či iná dobrota na ozdobu. Do každého bonbónika vložíme lístoček z tvrdého papiera s číslom dňa do Vianoc, alebo vianočné prianie.

Bonbóniky necháme stuhnúť v chlade, cca 30 min (po stuhnutí už nezmäknú). Môžeme ich tiež povkladať do papierovej krabičky, ktorú ozdobíme, ako čokoládový adventný kalendár.

Ak robíte kalendár pre vlastnú rodinu a deti, môžete tiež vložiť aspoň zopár lístkov s rôznymi prekvapeniami. Napríklad:

jedlé darčeky

» Čítame spolu rozprávku 🙂

» Môžeš ísť neskôr spať 🙂

» Zahráme sa spoločenskú hru 🙂

» Prinesiem ti raňajky do postele 🙂

Alebo si vymyslite vlastné. Aj pre priateľov…

» Pozvem ťa do kina.

» Navarím ti, čo si budeš želať.

Fantázii sa medze nekladú a poznačte si dni s prekvapeniami, aby ste ich naozaj mohli splniť 🙂

jedlé darčeky
Urob si sám – alebo jedlé darčeky pre gurmánov
bylinková soľ
Bylinková soľ nad zlato – ako si ju pripraviť doma

 

 

 

 

 

 

V kuchyni vybavíte aj vianočné darčeky

jedlé darčeky

3 dni pred Vianocami kúpte olivový olej, syry typu hermelín a/alebo iné obľúbené syry. Môžu byť syry typu chedar, eidam, ale aj iné, ako sú minipareničky. Syry naložte s na kolieska nakrájanou cibuľou, cesnakom a korením. Pokojne pridajte aj sušené brusnice, vlašské orechy, mandle, k tomu vetvička tymianu, alebo rozmarínu. Kto má rád pikantné, môže byť aj malá čili paprička. Všetko natlačte vo vrstvách do pohárika, zalejte olivovým olejom. Poriadne pritlačte prstami zhora a vytlačte vzduchové bublinky. Pozor aby sa vám olej nevylial. Fľašku zavrite, ak treba zvonku utrite, položte kruh z látky či papiera a previažte ozdobne šnúrkou. Pridajte venovanie a osobný darček pre priateľa, manžela, či otca je hotový.

Ďalšie darčeky, ktoré potešia môžu byť ochutené soli v ozdobných sáčkoch, či malých fľaštičkách, orieškové maslá, alebo kandizované ovocie.

Foto: receptykulinarium.sk, dreamstime.com