Karfiol  je škoda len vyprážať či mixovať do polievky. Je to veľmi všestranný (ne)nápadník v kuchyni. V poslednom čase sa  všade stretávame s veľmi zaujímavým spôsobom ako zo surového karfiolu pripraviť „ryžu“, „kus-kus“ či dokonca korpus na pizzu. Poviete si, čo je to zas za výmysel, karfiolová pizza, ale aj tu platí, že experimentovať sa nieked naozaj vyplatí 🙂

Pizza bez klasického cesta

Táto bezlepková pizza nás naozaj dostala, bola ľahká a chuťovo naozaj výborná. Recept určite poteší  ľudí, ktorí si klasickú pizzu nemôžu dopriať, ale aj všetkch nadšencov noviniek vo varení.

Postup
  1. Rúru predhrejeme na 230 °C spolu s plechom na pečenie. Na pracovnú plochu si položíme papier na pečenie a potrieme (postriekame) olejom.
  2. Karfiol umyjeme a rozoberieme na ružičky. Tie vložíme do cutlera (kuchynského robota) a rozmixujeme na jemno – bude to trvať približne 30 sek.
  3. Potom takto pripravený „karfiolový sneh“ preložíme do žiaruvzdornej nádoby, prikryjeme (nie natesno) a v mikrovlnej rúre varíme cca 4-5 minút. Opatrne vyberieme a ešte horúce rozložíme na čistú utierku a necháme mierne vychladnúť.  Keď je karfiol schladnutý na teplotu pri ktorej si nepopálime ruky, zhrnieme ho pomocou utierky do gule a vytlačíme z neho všetku tekutinu. To je dôležité, inak by naša pizza nebola chrumkavá.
  4. Tento karfiolový základ potom preložíme do misy, pridáme soľ, mleté čierne korenie, mozzarellu, parmezán, bazalku, oregáno, čili a nakoniec prešľahané vajíčko. Všetko spolu spojíme rukami do kompaktnej zmesi. Túto potom preložíme na pripravený naolejovaný papier a rukami roztlačíme do placky hrubej niečo medzi ½ a 1 cm.
  5. Pomocou kusu kartóna alebo rovného plechu prenesieme náš pripravený korpus (aj s papierom na pečenie)  do horúcej rúry na vyhriaty  plech. Pečieme približne 8-10 minút do zlata.
  6. Vyberieme z rúry, potrieme paradajkovou omáčkou (do ktorej sme pretlačili cesnak) , posypeme syrom, pridáme suroviny podľa chuti (tu platí, menej je viac), ochutíme sušeným oregánom a vložíme späť do rúry. Zapekáme ešte 6-8 minút do zlata, kým sa syr nerozpustí a nezačne bublať.
  7. Hotovú pizzu vyberieme na drevenú dosku, necháme pár minút vychladnúť a potom krájačom na pizzu alebo veľkým ostrým nožom nakrájame na trojuholníky. Podávame horúce.