Na Veľkú noc sa nemusia schovávať len dievčatá pred vedrami s vodou a korbáčmi. Poschovávať môžete aj vymaľované kraslice, či čokoládové vajíčka. Menšie deti tak veľmi potešíte, ale i popreháňate po zelenej lúke, záhrade či parku. Táto veselá hra, s názvom Egg Hunt, alebo Lov na vajíčka, má pôvod v tradičných veľkonočných zvykoch v západnej Európe.

Vyberte sa do prírody s deťmi a s košíčkom v ruke

egg hunt

Lov na vajíčka je hra, ktorej podobu a pravidlá si určuje každá rodina, či partia priateľov, ktorá spolu trávi veľkonočné voľné dni. Podľa vašej fantázie a veku detí, môžete schovávať vajíčka alebo doma upečené dobroty. Ako skrýše poslúžia kvetové záhony, tráva, kríky, kvetináče, alebo nižšie konáre stromov.

 

Môžete ukryť vyzdobené kraslice a podľa počtu nájdených odmeniť deti čokoládovým vajíčkom, alebo doma upečenou sladkosťou či veľkonočným koláčom. Odmeňovať sa dá podľa počtu, veľkosti, či farebnosti nájdených vajíčok.

egg hunt

Poschovávať môžete aj čokoládové vajíčka, alebo sladkosti. Princípom hry je odmeniť každé dieťa a zabaviť sa v prírode s priateľmi a rodinou. Ak počasie nepraje hrám na čerstvom vzduchu, alternatíva sa dá urobiť aj doma.

V niektorých krajinách a európskych metropolách, v Londýne či Paríži, organizujú Egg Hunt v tých najkrajších slávnych záhradách a parkoch. V Británii sa už pravidelne robí aj „čokoládový geocaching“. Ako „geokešky“ bývajú v náročnejšom teréne pre mládež a dospelých dobre schované a geografickými súradnicami označené, čokoládové vajíčka.

Veľkonočné kresťanské sviatky sú tradične spojené aj s pohanskými zvykmi. Predovšetkým so znovuzrodením prírody, sviatkami jari, nového života a ukončenia zimného spánku. Tak sa dostalo do veľkonočnej symboliky práve vajíčko. A veľkonočný zajačik pravdepodobne trošku prebral úlohu Mikuláša z predvianočnej atmosféry a v súčasnosti sa traduje, že prináša deťom drobné darčeky a obľúbené čokoládové vajíčka.

egg hunt

Tak teda veselú Veľkú noc a pripravte deťom sviatky plné tvorivosti pri zdobení vajíčok a zábavy pri ich hľadaní. Nech je váš Lov na vajíčka úspešný 🙂

Foto: dreamstime.com