Všetci to poznáme: piskľavý bzukot, nenápadný štípanec a nezastaviteľné svrbenie a škriabanie. Komáre a hmyz obťažujú rovnako dospelých ako aj deti a aktívne sú žiaľ práve vtedy, keď si my chceme po celom dni v chládku oddýchnuť.

Možnosť úniku nie je 🙂 Pred komármi, kliešťami a iným hmyzom sa potrebujeme chrániť, či sme na lúke, v lese, pri mori, či na záhradnej párty. Na komáre ale i kliešte však zaberajú aj domáce receptúry a repelenty. Radi po nich siahneme najmä ak sme rodičia menších detí, alebo ak máme citlivé sliznice, oči a pokožku.

domáci repelent

Recepty, ktoré sme pripravili sú jednoduché. Ak ste čo len trochu priaznivci alternatívnej medicíny mnohé ingrediencie máte doma.

Na základné prípravky budeme potrebovať napríklad tea tree (čajovníkový) olej, levanduľový olej, rozmarínový olej, alebo pár halúzok rozmarínu a vínný, jablčný či iný ocot. Výhodou pri používaní domácich repelentov je, že nemusíme pravidelne kupovať a vyhadzovať nespotrebované kúpené repelenty, sú menej agresívne pre kožu a oči, sú ekologické a dokážeme ich pripraviť v prípade potreby aj z bežných kuchynských ingrediencií. Nevýhodou, že postrek či potieranie kože treba častejšie opakovať.

Základný domáci repelent na odpudzovanie kliešťov:

  • 100 g sušeného alebo 200 g čerstvého rozmarínu, 1 l vody, 1 lyžicu vínneho octu

Priveďte vodu do varu a dajte do nej rozmarín. Odstavte a lúhujte do vychladnutia. Pridajte ocot a preceďte do fľaštičky. Skladujte v chladničke a postupne odlievajte do rozprašovača. Striekajte najmä na nohy, topánky a ponožky. Ak nemáte rozprašovač potierajte vatou, alebo vreckovkou pravidelne nohy.

Univerzálny domáci repelent na odpudzovanie komárov a kliešťov a hmyzu:

Použite podľa obľúbenosti, alebo aktuálnych možností aspoň 2 či 3 z týchto éterických olejov:

  • Levanduľa
  • Tea tree (čajovník)
  • Lemon grass
  • Eukalyptus alebo Mäta
  • Klinček
  • Rozmarín

4 až 7 kvapiek z vybraných éterických olejov nakvapkajte do 100 ml vody a dajte do rozprašovača. Striekajte najmä na ponožky, topánky, kožu na nohách, či na golier košele, na tričko, a / alebo opatrne na krk (aby ste nezasiahli oči).

Oleje môžete tiež nakvapkať do 100 ml oleja (olivový, mandľový a pod.) a potierajte pokožku. Ošetrenie je dobré pravidelne opakovať.

Ak máte k dispozícii čerstvé bylinky, môžete tiež pripraviť silný výluh z viacerých, či všetkých spomínaných, ktorý po vychladnutí scedíte a pridáte vami zvolený ocot. Ak nemáte fľaštičku s rozprašovačom, nalejte do akejkoľvek nádoby a pravidelne potierajte.

Jednoduchý voňavý odpudzovač hmyzu:

  • 200 ml vody, 25 kvapiek pepermintového / mätového oleja

Do rozprašovača nalejte vodu a pridajte olej. Dobre pretrepte a použite na odhalené časti tela pred cestou do lesa či inam do prírody. Pravidelne postrekujte aspoň raz za hodinu.

Stará dobrá Alpa:

  • Nechajte v Alpe vylúhovať cez noc 10 klinčekov, alebo do Alpy nakvapkajte vybrané spomínané éterické oleje a nanášajte ju priamo na pokožku.

domáci repelent

Prvá pomoc pri poštípaní hmyzom, alebo po odstránení kliešťa je dezinfekcia, ktorú môžete taktiež previesť dezinfekčnými olejmi. Veľmi univerzálna je v tomto prípade levanduľa, alebo takzvaní Rescue zmes hojivej a protizápalovej levandule a dezinfekčného tee tree (čajovníka) najčastejšie k dispozícii v podobe éterických olejov.

Rýchlu a účinnú prevenciu záujmu komárov počas párty alebo večere na otvorenej terase pripravíte tak, že opísanými zmesami napustíte vreckovky, alebo dekoračné stužky a uviažete ich na kvetináče, zábradlia, kríky a pod. Tiež funguje limetka narezaná na mesiačiky, do ktorej napicháte klinčeky a pridajte pár kvapiek levandule.

Foto: dreamstime.com