Jemné a nadýchané obláčiky, také sú dukátové buchtičky podľa nášho receptu. Tento výdatný dezert alebo najobľúbenejšie jedlo v školských jedálňach si presne takto všetci pamätáme z detských čias.

Obľúbené dukátové buchtičky

  1. V miske najskôr premiešame obe múky so soľou. Do stredu urobíme jamku, nadrobíme droždie, pridáme lyžičku cukru a zalejeme polovicou teplého mlieka. Zakryjeme utierkou a necháme vzísť kvások.
  2. Potom pridáme zvyšok mlieka, cukru, olej a citrónovú šťavu/kôru. Vypracujeme hladké a vláčne cesto, ktoré by nemalo byť príliš tuhé. Zakryjeme utierkou a necháme vykysnúť na teplom mieste, kým nezdvojnásobí svoj objem, približne 1 hodinu.
  3. Vykysnuté cesto preklopíme na pomúčenú dosku a rozdelíme na niekoľko kúskov. Z tých vyformujeme dlhé valčeky a nožom odkrajujeme male kúsky cesta. Každý kúsok jednou stranou namočíme do oleja a ukladáme vedľa seba na stredne veľký plech vystlaný papierom na pečenie.
  4. Necháme zakryté utierkou ešte 20 minút podkysnúť. Medzitým si vyhrejeme rúru na 200 °C. Buchtičky pečieme približne 15-20 minút do zlata.
  5. Vychladnuté buchtičky sa pekne oddeľujú jedna od druhej, servírujeme ich s teplou vanilkovou omáčkou.
  6. V litri mlieka rozmiešame žĺtky, cukor, vanilkový cukor a pudingový prášok. Varíme na miernom plameni, kým krém nezhustne. Ak sa nám zdá príliš hustý, rozriedime mliekom a prevaríme. Pre extra jemný krém, ho prepasírujeme cez husté sitko.
  7. Tip. Aby sa na pudingovej omáčke nevytvorila pri chladnutí kôrka, prikryjeme jej povrch potravinárskou fóliou.
  8. Tip: Dukátové buchtičky možno zamraziť a uchovať tak do zásoby. Pripravte si ich doma teda pokojne viac, a keď vás zaskočí moment, že neviete, čo dnes na večeru, ľahko ho vyriešite.
  9. Vychladnuté buchtičky (bez krému) dáme do plastového sáčku, odsajeme vzduch a zmrazíme. V mrazničke vydržia 2-3 mesiace. V prípade potreby ich necháme roztopiť pri izbovej teplote, potom ich len na suchej panvici ohrejeme a zľahka opečieme a podávame s horúcim vanilkovým krémom.
  10. Mnoho ďalších detských jedál ako Detské nátierky na školskú desiatu Šúlance s makom  Zapekané cestoviny s hráškom nájdete na našom receptovom portáli v kategórii Pre deti. Dobrú chuť.