Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť

Dobré nápady pre jarné upratovanie v kuchyni

Sisters Bakery Miška Smolová | 149 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
dobré nápady
Ingrediencie

Vôňa prvých teplejších jarných vánkov nám naznačuje, že príroda sa pomaly zobúdza. A s ňou aj my. Aj vám napadlo pri pohľade na váš príbytok, že by sa zišlo spraviť generálne upratovanie, zbaviť sa vecí, ktoré už dlho nepoužívame, poriadne upratať skrine, či riadne všetko vydrhnúť? A chýbajú vám dobré nápady ako na to?

Z takejto predstavy sa nám ľahko zakrúti hlava, ale nebojte sa. Našťastie existuje zopár užitočných trikov, ako si poradiť aj s touto ťažkou úlohou každej gazdiny alebo gazdu. A my sme ich pre vás zozbierali. Uľahčite si život, spravte niečo pre prírodu svojim zodpovedným prístupom a ušetrený čas využite napríklad na prechádzku jarnou prírodou.

Dobré nápady na upratovanie v kuchyni

1. Upratujeme plastové krabičky. Opäť?

Nebojte sa, nie ste jediní, kto sa vyhýba tejto úlohe ako čert kríža. Pri plastových krabičkách a viečkach platia totižto dva Murphyho zákony 🙂

dobré nápady

1. počet krabičiek a počet viečok sa zásadne líši

2. ak sa nelíši, tak jednoducho viečka na krabičky nepasujú.

Ak sa aj počet náhodou nelíši, trvá príliš dlho, než nájdeme správne viečko na správnu krabičku. Našťastie existuje veľmi jednoduchý trik, ako si v krabičkách urobiť rýchly poriadok. Pomocou permanentnej fixky si napíšte na krabičku a k nej prislúchajúce viečko rovanké písmeno abecedy. Takto jednoducho nájdete pár a ušetríte si veľa času.

2. Umývať umývačku?

Aj umývačka riadu potrebuje občas umyť. Netreba hneď utekať do obchodu a kupovať čistiace prostriedky, veľmi dobrú službu vám spraví obľúbené prírodné čistidlo domácnosti – ocot a sóda bikarbóna. Dajte do skleneného pohára vhodného do umývačky ocot a položte ho na hornú poličku v umývačke a spustite program umývania s vysokou teplotou. Potom pohár vyberte, poprášte dno umývačky sódou bikarbónou a spustite opäť. Po skončení máte umývačku čistú ako novú.

dobré nápady

3. Škvrny od čaju alebo kávy na našom obľúbenom porceláne?

Ak pijete pravidelne čaj alebo kávu a máte svoju obľúbenú šálku, asi ste už zažili, že občas na vnútornej strane šálky ostávajú „mapy“ z čaju alebo kávy. Umývačka ich neumyla a vy drhnete pomocou hubky a nič? Vezmite si na pomoc sódu bikarbónu. Rozpustite čajovú lyžičku sódy  v 1 polievkovej lyžici vody a touto zmesou potrite škvrny na šálkach. Táto zmes účinkuje zázračne aj na mnohé iné kuchynské škvrny.

 

4. Hubky na umývanie riadu – koľko ich miniete do týždňa?

Pri údržbe domácnosti je dobré dbať aj na ekológiu. Či už používaním prírodných čistiacich prostriedkov alebo aj znižovaním odpadu materiálu, ktorý používame na čistenie. Napríklad hubky na umývanie riadu sa dajú jednoducho „dezinfikovať“ a znovu použiť. Jedna možnosť je, vyvariť ich v octovej vode. Ďalšia, dať ich na 2 minúty do mikrovlnky, čím sa zničia potenciálne baktérie uchytené v špongiovej hmote. Je ešte jeden šikovný spôsob, pribaľte ju k riadom v umývačke a spustite program.

dobré nápady

5. Skutočne prinášajú črepy šťastie?

Ak sa vám napríklad aj pri upratovaní rozbije pohár, nezbierajte črepy holou rukou. Drobné kúsky skla alebo ostré črepy vás môžu vážne porezať a to práve pri upratovaní nikto nepotrebuje, však? Je tu jedna jednoduchá pomôcka, ako vyzbierať rozbité sklo – pomocou krajca chleba. Dobre čítate, pomocou krajca mäkkého chleba môžete vyzbierať aj veľmi drobné úlomky skla, ktoré sa do chleba veľmi dobre uchytáva. Chlieb potom, samozrejme, vyhodíme 😊.