Pripravte si toto čučoriedkové smoothie pre osvieženie. Fialová pusa a čučoriedkový úsmev na rozlúčku s letom je slovenská klasika. Posledné dni voľna mnohí trávime v lese a často aj zobaním čučoriedok, černíc, brusníc alebo medveďmi zabudnutých malín. A dobre robíme! Drobné lesné ovocie je zdravé a má veľmi málo cukru. Nerafinovaný ovocný cukor v malom množstve je super. Fičia na ňom mnohé rafinované modelky a diéty.

Čučoriedkové smoothie plné vitamínov

Látky obsiahnuté v čučoriedkach sú zdraviu prospešné. Páčia sa nášmu srdiečku, mozgu aj metabolizmu. Toto malé lesné ovocie je perfektným zdrojom vitamínu K, A, B, C, E, kyselín a hlavne antioxidantov. Sú prírodnými probiotikami a pomáhajú hlavne pri akné.

1/ Beauty smoothie z čerstvých čučoriedok

Z čerstvých čučoriedok, mletého maku, makového oleja či mlieka si môžeme pripraviť aj beauty koktail. Pridaním kvapky vanilkovej esencie vytvoríme nádherný, voňavý a zdravý drink s takmer žiadnym cukrom, zato poriadnou dávkou vitamínov, minerálov, prospešných olejov a antioxidantov.

Postup
  1. Čučoriedky len zľahka prepláchneme vodou. Ak máme vlastné nazbierané, neoplachujeme vôbec.
  2. Všetko spolu dáme do mixéra a rozmixujeme na jemno.
  3. Mixujeme dlhšie, aby aj mak získal jemnú textúru. Podarí sa to však rýchlo, lebo podobne sa vyrába aj makové mlieko. Podávame studené.

2/ Smoothie z mrazených čučoriedok

Veľmi kvalitne – ľahko a rýchlo ich zamrazíme aj domácich podmienkach. Ľahko ich použijeme v zime pri pečení, či pridávaní do smoothie. Pred mrazením čučoriedky neumývame. Rozdelíme si ich do menších sáčkov a pridávame do piškótového cesta tesne pred pečením. Až teraz ich môžeme na sitku rýchlo prepláchnuť vodou. Do smoothie ich tiež prihodíme opláchnuté pred mixovaním.

Postup
  1. Ingrediencie dáme spolu do mixéra a pomixujeme do hladka.
  2. Ak mixujeme zmrazené ovocie alebo smoothie aj s ľadom je lepšie použiť výkonnejší mixér, ktorý dokáže drtiť ľad.

Pozrite si zaujímavé video na tému smoothies:

Bez omáčky s Martinom Šmahelom | Sú smoothies zdravé?

Viac skvelých receptov nájdete na našej stránke receptykulinarium.sk.