Verili by ste, že táto čokoládová torta neobsahuje ani gram múky? Je preto ideálny pre tých, ktorí sú alergickí na lepok, ale radi by si dopriali poctivý čokoládový zákusok. Spojenie čokolády a šľahačky do nadýchaného parížskeho krému nikdy nemôže sklamať a namiesto múky sme do cesta použili mleté orechy. Tie korpus pekne podržia a dodajú skvelú chuť. Ideálny dezert k víkendovej kávičke.

Nadýchaná čokoládová torta bez múky

Postup
  1. Rúru zohrejeme na 180 °C. Okrúhlu formu z odnímateľným okrajom vyložíme papierom na pečenie (stačí dno), dno aj boky vymastíme maslom a vysypeme mletými orechmi alebo múkou.
  2. Žĺtky oddelíme od bielkov. Žĺtky vyšľaháme s cukrom do svetlej peny. Z bielkov a štipky soli vyšľaháme tuhý sneh. Do žĺtkovej peny opatrne zamiešame mleté orechy, 1/3 snehu a kakao. Nakoniec zľahka primiešame zvyšok snehu.
  3. Cesto nalejeme do pripravenej formy a uhladíme. Vložíme do rúry a pečieme 30 -35 minút. Upečený korpus narastie aj napriek absencii múky a kypriaceho prášku. Po upečení sa nezľaknite – máličko klesne a bude trochu viac vlhký ako klasická piškóta. Po vychladnutí ho môžete zvrchu máličko orezať, ak by bol príliš nerovný.
  4. Na krém zohrejeme 120 ml smotany takmer k varu, stiahneme z plameňa a nalámeme do nej čokoládu, ktorú za stáleho miešania metličkou necháme rozpustiť (prvých pár sekúnd to bude vyzerať, že sa čokoláda v smotane zráža, ale chce to chvíľu trpezlivosti, po pár minútach bude krém krásne hladký).  Kakao rozmiešame v horúcej vode dohladka. Obe zmesi premiešame a necháme vychladnúť.  Zvyšnú šľahačku vyšľaháme s práškový cukrom dotuha. Trochu šľahačky pridáme do čokoládového krému a rozmiešame. Nakoniec všetko spolu spojíme do jemného krému.
  5. Vychladnutý korpus potrieme džemom. Nanesieme čokoládový krém a uhladíme. Krém sa nám bude rovnomerne a lepšie nanášať, ak si korpus vložíme do bočného rámu formy.
  6. Koláč aj s formou vložíme minimálne na 2 hodiny do chladničky stuhnúť (alebo cez noc), potom opatrne odstránime formu a koláč ozdobíme, napr. vlašskými orechmi.