Chceli by ste niekomu na Mikuláša urobiť radosť? Ak už dlho nemôžete prísť na to, čo by dotyčného potešilo a navyše nemáte v obľube množstvo sladkostí, skúste darček upiecť sami. Taká granola je výborný nápad – má veľa variácií, je chutná a viete ju pekne zabaliť.

Ani vy častokrát nestíhate raňajky? Alebo v práci zobete rôzne chrumky a čipsy? Granola je perfektný nápad ako si zdravo a rýchlo „vybaviť“ raňajky v pracovnom týždni. Chutí výborne s kravským alebo s rastlinným mliekom. Možno budete jeden z tých, kto si ju zamiluje s jogurtom alebo ju budete pojedať počas dňa, ako zdravú chrumkavú desiatu.

Určite ste netušili, že je dokonca skvelá napríklad ako súčasť muffinov, alebo na posypanie koláčov. Prezradím vám ešte skvelý tip. Minulý týždeň som dala zapiecť pokrájané ovocie do malého pekáčika s trochou medu, piekla ho 20 minút na 180 stupňov Celzia, a potom posypala granolou a piekla ešte 15 minút dozlatista. Tento ovocný crumble bol fantastický aj takto, ale vy ho ešte môžete vylepšiť napríklad obľúbenou zmrzlinou.

Granola od Mikuláša

Predhrejte si rúru na 150 stupňov Celzia. Vo väčšej mise zmiešajte ovsené vločky, soľ, olej, javorový sirup, med, orechy a škoricu. Dobre premiešajte, aby sa vločky obalili zo všetkých strán.

Nízky plech vysteľte papierom na pečenie a zmes naň rovnomerne rozprestrite. Dajte do rozohriatej rúry a pečte asi 25 – 30 minút. Počas pečenia zmes niekoľkokrát premiešajte, aby vločky boli chrumkavé zo všetkých strán.

Po upečení nechajte granolu najskôr poriadne vychladnúť. Táto časť je dôležitá, hlavne ak chcete, aby v pohári vydržala čo najdlhšie.

Po vychladnutí sa granola len nasyp do pohára, ten obviažte stuhou a nalepte mašľu.

Tento jednoduchý recept si samozrejme môžete prispôsobiť svojej chuti akokoľvek. Vždy, ale dodržujte pomer tekutín a suchých prísad. V Bille máte skvelý výber rôznych druhov orechov a ovsených vločiek. Naviac ešte do upečenej granoly môžete primiešať aj sušené ovocie alebo kúsky sušeného kokosu.

Ak ste ešte neochutnali raňajkový mix, neviete, o čo prichádzate 🙂

 

Foto: autor, dreamstime.com