Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť

8 krokov k zníženiu plastového odpadu v domácnosti

Sisters Bakery Miška Smolová | 149 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
plasty
Ingrediencie

Plasty sú veľmi praktická vec, o tom niet pochýb. Plasty majú ale aj veľa negatívnych dopadov na zdravie našej planéty. Aj o tom niet pochýb.

Len v roku 2016 sa vo svete vyrobilo 335 miliónov ton plastov, čo je 7 násobne viac, ako to bolo napríklad v polovici 70-tych rokov. Odhaduje sa, že ročne pribúda okolo 9 percent plastov oproti predchádzajúcemu roku.

plasty

Vedeli ste, že …

Tu platí jeden fascinujúci fakt – každý plast, ktorý zatiaľ človek vyrobil, ešte stále existuje v nejakej svojej podobe. To znamená, že ešte neuplynul dostatok času na to, aby sa prirodzene rozložil.

Dobrou správou pri tomto všetkom je, že každý z nás môže zmeniť svoj spôsob života a malými každodennými návykmi redukovať spotrebu plastov tam, kde ich vieme nahradiť niečím iným. Vedeli ste, že pri recyklovaní plastov sa spotrebuje o 88 percent menej energie, než pri výrobe úplne nových plastov?

Ako môže každý z nás prispieť k znižovaniu spotreby plastov? Stačí si svojiť týchto sedem jednoduchých zvykov:

1/ Nosievajte si na nákup svoju tašku, namiesto aby ste zakaždým kúpili igelitku. To isté platí napríklad aj o vrecúškach na ovocie a zeleninu či pečivo. Igelitová taška potrebuje na rozklad 10 až 20 rokov. Majte to na mysli, keď pôjdete najbližšie na nákup. Írsko bolo v Európe prvou krajinou, ktorá zaviedla poplatky za igelitové tašky. Od tohto počinu v roku 2002 sa im podarilo znížiť spotrebu plastových tašiek o 90 percent. Ich príklad postupne nasledovali aj ďalšie krajiny, vrátane Slovenska.

2/ Úplne sa vyhýbajte plastovým príborom a slamkám do nápojov. Ak sa chodievate stravovať do rýchlovývarovní, ktoré servírujú jedlo s plastovými príbormi, noste si svoj príbor. Odmietnite slamku do nápoja.

3/ Zadovážte si svoju nádobku na kávu alebo čaj, ktorý si kupujete so sebou. Vyhnete sa tak zbytočným obalom.

4/ Ak obedujete v reštaurácii a necháte si zabaliť zvyšky jedál, noste si vlastnú nádobu, do ktorej vám zvyšky zabalia, namiesto toho, aby ste zakaždým brali jednorazový plastový obal.

5/ Baľte svoju desiatu do papierových sáčkov namiesto plastových, resp. plastové znovu používajte.

6/ Noste si so sebou svoju vodu vo fľaši – prípadne baľte deťom do školy na desiatu svoju znovupoužiteľnú fľašu. PET fľaša má v tejto nepopulárnej súťaži prvenstvo, trvá jej až 450 rokov, kým sa začne rozkladať.

7/ Snažte sa kupovať čo najmenej potravín balených v plaste.

8/ Šírte toto posolstvo ďalej 😊.

Máte aj vy šikovný tip, ako znížiť množstvo spotrebovávaných plastov? Podeľte sa s nami.

Zdroj: Časopis Einfach hausgemacht