Ľadová káva – letné potešenie

Ľadová káva recept: Ach, káva! Väčšina z nás si bez nej nevie predstaviť deň. Okrem toho, že nám chutí, je káva (v rozumnom množstve) zdraviu prospešná.  S mliekom, či bez, sladká či horká, horúca, alebo ľadovo vychladená, intenzívne espresso, či jemné cappuccino alebo ľadová káva, vyberie si každý. V horúcich dňoch vždy poteší niečo studené a ľadová káva poteší skôr, ako tá horúca. Ak radi skúšate niečo nové, vyberte si z našej ponuky letných kávových drinkov!

Espresso tonic 

Espresso tonik bude hitom tohto leta u vás doma. Špecifická chuť toniku vás v kombinácii s kávou príjemne prekvapí a týmto efektným drinkom si získate všetkých svojich hostí!

Postup
 1. Do pohára nasypeme kocky ľadu, zalejeme tonikom.
 2. Pripravíme si espresso a hneď ho cez lyžičku opatrne a pomaly nalejeme na ľad do pohára tak, aby sa nám vrstvy kávy a toniku nespojili.
 3. Môžeme ozdobiť citrónom a hneď podávame.

ľadová káva

Frappé Ľadová káva recept

Klasika, ktorú poznáme z Gréckych pláží a radi si dovolenky pripomíname aj takýmto nápojom. Pre deti sa môže ľadová káva pripraviť z bezkofeínovej cereálnej kávy. Utrhnú vám ruky.

Postup
 1. Práškovú kávu nasypeme do vysokej úzkej nádoby alebo pohára, pridáme vodu a cukor podľa chute /môže byť aj bez cukru/.
 2. Ponorným mixérom pri nižších otáčkach vyšľaháme do tuhej hustej peny. Pri vysokých otáčkach sa vám môže stať, že káva vyprskne z pohára, takže radšej pomaly.
 3. Vysoký pohár naplníme ľadom, zalejeme kávovou penou a podľa chuti doplníme studenou vodou alebo mliekom.

Affogato Ľadová káva recept

Kde inde ako v Taliansku by spojili kávu a zmrzlinu do jedného! A dobre urobili! Neuveriteľná dobrota.

Postup
 1. Jednoduchšie to už nemôže byť. Zmrzlinu vložíme do šálky a zalejeme horúcim espressom. Hneď podávame. Tip : Ak nemáte doma espresso kávovar, pokojne si kávu pripravte vo frenchpresse alebo moka kanvičke.

ľadová káva

Vietnamská ľadová káva recept – Cà phê sữa đá  

Táto kávová špecialita je pre odvážnych! Intenzívna, sladká a silná. Taká je vietnamská káva, ktorá sa teší popularite aj u nás. Pripravuje sa pomocou malého kovového filtra s použitím silnej aromatickej vietnamskej kávy. Urobiť si ju môžete ale aj zo surovín, ktoré bežne zoženiete aj u nás.

Postup
 1. Na dno pohára nalejeme sladené kondenzované mlieko, zalejeme silnou filtrovanou kávou a doplníme ľadom doplna.
 2. Lyžičkou všetko spolu dobre premiešame a podávame.

Kávové tipy

 • Na prípravu našich ľadových nápojov vždy použite čerstvo mletú zrnkovú kávu.
 • Pokiaľ nemáte doma výkonný espresso kávovar, použite na domácu prípravu kávy moka kanvičku alebo frenchpress. Takto pripravená káva je oveľa lepšou alternatívou k lacným espresso kávovarom.
 • Uprednostnite čistú arabiku, ktorá je kvalitnejšia, ako robusta.
 • Na dobrú kávu si zájdite do kaviarne. Neváhajte, objavujte! Ľadová káva je dostať takmer všade. Pridajte sa k tzv. tretej kávovej vlne (Third wave coffee),  ochutnajte ľahkú filtrovanú kávu, flag white, cold brew a ďalšie kávove špeciality, ktoré vám baristi radi pripravia z najkvalitnejšej výberovej, ľahšie praženej arabiky.
 • Príp. sa inšpirujte článkom Ako správne pripravovať kávu.