Skutočne existujú často sa opakujúce dôvody prečo deti nezjedia desiatu. Zo skúseností z práce s deťmi v škole viem, že tieto dôvody často nesúvisia so stravou, ale s detskou psychikou a manažmentom času v škole. Tie dôvody by boli v rovnakých podmienkach veľmi podobné aj u nás dospelých. Prečítajte si v článku, o čo teda najčastejšie ide.

Viete, aké môžu byť dôvody, prečo vaše deti nezjedli desiatu?

Najčastejšie dôvody, prečo mladšie deti nezjedia desiatu (deti na prvom stupni):
 

  • zaujatosť hrou

  • pozornosť zameraná na nové situácie, nové autority, učiteľov, či kamarátov

  • obmedzený čas prestávky

  • komentáre spolužiakov a neschopnosť obhájiť si vlastný zeleninový/desiatový balíček

Hlavne prváčikovia nevedia tak rýchlo rozlíšiť prechod zo škôlky do školy. Nestačí, že ich na to pripravujeme a rozprávame im, ako to bude. Pre nich je školský systém neznámy a až na základe vlastnej skúsenosti sa naučia, ako udržať pozornosť cez hodinu a hospodáriť s časom prestávky. Nové pani učiteľky, alebo noví spolužiaci môžu mať rôzne druhy správania a osobného prejavu, na aký vaše dieťa nie je zvyknuté. No a  potom tu je klasický problém, kedy chce dieťa vyhovieť maminke, pretože ju ľúbi a všetko vám odkýva hlavinkou, že áno: desiatu spapá, uhorka a mrkvička sú zdravé, domáci koláčik ľúbi… Ale príde triedny „hero“ a povie, že oni také doma nejedia a problém je na svete. Dieťa chce vyhovieť maminke aj novému vzoru, ale nedokáže si vyargumentovať „svoje chute“ a stáť si za svojim. Často sa kvôli tomu môže aj trápiť.

Čo robiť pre mladšie deti:

Rozhovory s deťmi, vlastný príklad a trpezlivosť. Zhovárajte sa, pospomínajte si na vlastné začiatky v nových kolektívoch 🙂 Dajte dieťaťu mrkvičku navyše, pre suseda v lavici a pýtajte sa čo majú iní a čo by chutilo vášmu dieťaťu. Nechajte ho podieľať sa na výbere už v obchode.

Najčastejšie dôvody prečo staršie deti nezjedia desiatu (deti na druhom stupni):

 

  • podliehanie imidžom, desiata nie je „in“

  • príprava na testy a dorábanie domácich úloh cez prestávky

  • sťahovanie sa po škole a odborných učebniach, nedostatok času

  • možnosť návštevy bufetu a vlastné peniaze

Čo robiť pre staršie deti?

Vlastný príklad 🙂 Dobiehate termíny a odpisujete na pracovné správy počas rodinného obeda, či raňajok? Alebo dokonca raňajky nejete, lebo nestíhate? Pred celou rodinou deklarujete, že nepotrebujete jesť, ale byť načas v práci? V tom prípade, si pravdepodobne vytvorí aj vaše dieťa podobné návyky. Aj to môže byť dôvod, prečo deti nezjedia desiatu.

No a potom je tu tá lákavá záležitosť so školským bufetom 🙂 Často nejde len o atraktívnosť ponúkaného, doma nedovoleného“ 🙂 Deti majú v bufete možnosť jednať za seba a to ich láka. Voľakedy bolo všeobecne bežné, že staršie deti chodili nakupovať. Dnes menej. Posielajte preto vaše deti do obchodu a nechajte im možnosť výberu. Napríklad nech kúpia, pečivo podľa vlastného výberu, ovocie podľa vlastného výberu, oriešky na desiatu podľa vlastného výberu a pod. Niekoľko tipov na super sendviče nájdete tu: https://www.receptykulinarium.sk/tipy-na-plnene-sendvice-do-prace-i-do-skoly/ Staršie deti by už mali ovládať základy finančnej a ekologickej gramotnosti.