Pripraviť desiatu školákom je niekedy poriadna výzva. Najmä ak nechceme svojmu dieťaťu každý druhý deň baliť do krabičky to isté. Tipov na jednoduché, rýchle a výživné jedlo do školy preto nikdy nie je dosť. Výborná a nesmrteľná je nátierka, ktorá oživí každý krajec pečiva. My vám prinášame opäť pár nápadov na výborné desiaty, ktoré budú vašim ratolestiam určite chutiť . Ak im navyše desiatu zabalíte do vkusnej krabičky, pridáte kúsok obľúbeného ovocia a domácu limonádu, buďte si istí, že sa na desiatovú pauzu v škole bude tešiť každý deň

Vajíčková nátierka s reďkovkami

Postup
  1. nátierka Vajíčka ošúpeme a nadrobno nakrájame. V miske zmiešame s nátierkovým maslom, osolíme, okoreníme štipkou korenia. Ak je nátierka príliš hustá, rozriedime lyžicou mlieka. Natrieme na pečivo alebo chlieb, obložíme plátkami reďkovky a šalátu a prikryjeme druhou polovicou pečiva.
  2. Zabalíme do krabičky. Zvyšnú nátierku uchovávame v chladničke a spotrebujeme čo najskôr.

Sardinková (makrelová) nátierka s pažítkou

Postup
  1. nátierka Do mixéra vložíme scedené rybičky, pridáme zmäknuté maslo a syr, horčicu a citrónovú šťavu. Všetko spolu zmixujeme na jemnú pastu. Ochutíme soľou a mletým čiernym korením. Na záver zamiešame nasekanú pažítku.
  2. Natierame na celozrné pečivo. Podávame s čerstvou zeleninou.

Desiata by sa ideálne mala skladať z kvalitných bielkovín (napr. syr typu Lučina, vajíčko, kuracia šunka, tvaroh..) sacharidov (ideálne celozrné pečivo alebo chlieb, cestoviny, ryža..) a tukov (napr. pocitvé maslo v sendvičoch alebo kvapka olivového oleja v šaláte).

Nesmieme zabúdať ani na zeleninu a ovocie. Deti ich väčšinou odmietajú, ale ak im ich nakrájate na kúsky a zabalíte do veselej krabičky či pohárika, rozdelia sa aj so spolužiakmi 🙂

Veľmi dobre sa hodia napr. banány, ovocné šaláty, ananás nakrájaný na kocky, bobuľovité ovocie, v zime siahnite po jablkách a hruškách, sušenom ovocí a zmesi orechov. Zo zeleniny paradajky, paprika, uhorky, šalát, redkvičky, výborne funguje zelenina nakrájaná na špalíčky, napr. mrkva, uhorky atď.

Ak má vaše dieťa rado mliečne výrobky, namixujte mu jednoduché jogurtovo-ovocné smoothie, alebo mu zabaľte obľúbený jogurt či kyslomliečny nápoj.

Nezabudnite na fľašu domácej limonády alebo vody s kolieskami citróna či pomaranča. Pitný režim je veľmi dôležitý. Starším deťom môžete v chladných dňoch do malej termosky zabaliť teplý čaj alebo cereálnu kávu, len pozor aby nápoj nebol príliš horúci, aby si neublížili.