Group 5129
Vyhľadajte si
restaurant_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
Line 4
Zoradiť podľa: Dôležitosť

10 najčastejších novoročných predsavzatí

Sisters Bakery Miška Smolová | 149 receptov

icon-facebook icon-instagram pinterest-p-brands print_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 favorite_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48 mail_FILL0_wght300_GRAD0_opsz48
novoročné predsavzatia
Ingrediencie

Nadišiel ten správny čas, kedy všetci hromadne podliehame móde dávať si sľuby a predsavzatia, ktoré – pri najlepšom – dodržíme aspoň počas januára, a potom na ne postupne začneme zabúdať, aby sme mali „čistý list“ kým príde ďalší Silvester.

novoročné predsavzatia

Ale nebuďme na seba takí zlí, dávať si predsavzatia na Nový rok je príjemnou tradíciou, ktorú je dovolené porušovať.

Vedeli ste, že história novoročných predsavzatí siaha až do babylonskej doby? Babylončania dávali na počiatku nového roka sľuby bohom, že splatia svoje dlhy, alebo vrátia požičané veci. Rímania dávali sľuby bohu Jánusovi, po ktorom je pomenovaný prvý mesiac – január.

Najčastejšie novoročné predsavzatia

Vybrali sme pre vás desať, asi najčastejších predsavzatí, ktoré si každoročne dávame, a ktoré každoročne porušujeme. Nájdete si medzi nimi aj tie vaše?

  1. SCHUDNÚŤ: asi najčastejší sľub, ktorí si dávame sami sebe, inšpirovaní vianočným prejedaním sa. S plnými bruchami koláčov, mäsa, majonézového šalátu sa nám ľahko sľubuje, že od Nového roka tomu spravíme koniec, začneme sa zdravšie stravovať, alebo budeme cvičiť, behať, športovať.
  2. VIAC CESTOVAŤ: po roku v práci, po predvianočných nadčasoch je prirodzené, že sa nám žiada viac cestovať, spoznávať svet, vidieť niečo nové a nielen chodiť do práce 😊.
  3. PRESTAŤ FAJČIŤ: kedy, ak nie na Nový rok? Spálime mosty za týmto zlozvykom, prípadne si teda pripálme poslednú cigaretu a do nového roka vykročíme bez nerestí. Toto predsavzatie sa vraj najviac porušuje, v modernej dobe však existuje veľa pomôcok a spôsobov, ako si to uľahčiť.
  4. KONEČNE ABSOLVOVAŤ PREVENTÍVNU PREHLIADKU U LEKÁRA: aj vy zvyknete odsúvať prehliadky u lekára či zubára? Lebo práve nemáte čas, lebo sa práve cítite dobre a zdravo? Nie ste sami, toto predsavzatie si ľudia dávajú veľmi často a aj veľmi často ho porušujú.
  5. ZDRAVŠIE SA STRAVOVAŤ: už nebudem jesť sladkosti, žiadne jedlo po šiestej, k mäsu si dám namiesto zemiakov len šalát, už žiadne sladené nápoje….poznáte to? Ruku hore, koľkí z vás ste si dali tento sľub a koľkí ste ho dodržali? Toto predsavzatie sa často spája s prvým, s cieľom schudnúť a verte či nie, je celkom jednoduché ho dodržať 😊.
  6. VIAC SA STRETÁVAŤ S RODINOU A PRIATEĽMI: toto moderné predsavzatie nadobúda význam najmä v digitálnej dobe, ktorú žijeme. V časte, keď máme na facebooku 500 priateľov, ktorých sme reálne naposledy videli pred rokmi. V čase, keď si rodičia s deťmi posielajú správy namiesto toho, aby si veci povedali osobne, keďže sedia v susedných izbách…vybehnúť na kávu, navštíviť sesternicu, pozvať priateľov na večeru – je to tak jednoduché, nájdime si čas na našich blízkych.
  7. BUDEM VIAC ČÍTAŤ: znie to jednoducho, však, ale predstavte si, že prídete unavení z práce a jediné, čo sa vám žiada je – sadnúť si pred telku a pozrieť si nejaký jednoduchý seriál, pri ktorom netreba premýšľať. A koľko úsilia nás stojí odložiť ten diaľkový ovládač, vziať rozčítanú knihu a pohrúžiť sa do príbehu! Možno to tentokrát výjde 😊.
  8. NAUČÍM SA KONEČNE CUDZIU REČ: užitočné predsavzatie, konečne budete vedieť, o čom spieva váš obľúbený spevák alebo čo to „lajkujú“ vaše deti, keď „browsujú“ na „nete“. Stačí len pri ňom zotrvať.
  9. BUDEM MENEJ MÍŇAŤ – VIAC ŠETRIŤ: toto predsavzatie je veľmi praktické, ak ho dodržíte, dopomôže vám napríklad k splneniu predsavzatia o cestovaní. Je však ťažšie ako sa zdá, najmä v čase silného konzumu, v čase, keď sa po sviatkoch otvoria brány obchodov a nákupných centier, lákajúce na dvojciferné zľavy a výpredaje. Ťažko sa odoláva nízkym cenám, ktoré priam volajú „no nekúp to“. Ale vážne, radšej to nekúp 😊.
  10. NÁJDEM SI NOVÚ PRÁCU, KTORÁ MA SKUTOČNE BAVÍ: práca napĺňa väčšinu nášho času, trávime v nej viac hodín, než s priateľmi, častokrát aj viac, než s rodinou. Je dôležité, aby nás bavila a napĺňala a nebola nám trestom. Aj keď to znie jednoduchšie ako je to v skutočnosti realizovateľné, zamyslite sa nad tým, či nie ste otrokom vlastnej práce. A ak ste a môžete s tým niečo spraviť, tak spravte. Prospeje vám to 😊.

Ak to nie je tajomstvo, čo ste si sľúbili vy, keď ste si pripíjali o polnoci na oslavu Nového roka?